Filmul thriller se termină cu lovituri de departajare. Polonia învinge Ucraina la Cupa Mondială de hochei!

Filmul thriller se termină cu lovituri de departajare.  Polonia învinge Ucraina la Cupa Mondială de hochei!

După victoria în fața Estoniei, echipa ucraineană a fost al doilea „obstacol” al echipei poloneze de hochei pe gheață la Campionatele Mondiale ale diviziei FIVB de la Tychy. Faptul că jucătorii de hochei ai unei țări asuprite de agresiunea militară rusă s-au alăturat vreodată la turneu poate fi considerat glorios.

Cu toate acestea, ucrainenii nu au fost mulțumiți de participarea în sine, dar au rămas și un adversar formidabil și au fost calculați în lupta pentru promovarea în spatele elitei mondiale. Faptul că nu vor fi un concurent ușor este dovedit nici în primele minute ale competiției.

Hockey Eagles a dat dovadă de un joc de hochei rapid, dar nu a „scăpat cu asta” când a trebuit să joci greu în echipe. În minutul 13, Polonia a deschis scorul datorită lui Dominic Pasio, dar starea de spirit a fost rapid stricată de dubla suspendare, când portarul John Murray și atacantul Jakub Bukowski au marcat două penaltyuri în timpul unei înlocuiri.

Într-o dublă, Ucraina a depășit numărul, a egalat 1-1 și a marcat golul lui „Sperna” Yevgeny Fadeev. Acuzațiile antrenorului Robert Calaber au fost respinse înainte de pauză. Totul a fost bine în munca lor.