Football Champions League – Raków promovat în turul doi de calificare (Descriere)

Raku Czestochowa a avansat în turul doi de calificare al Ligii Campionilor la Fotbal. Marți au câștigat cu 3-0 în capitala Estoniei împotriva Florei Tallinn, iar săptămâna trecută au câștigat cu 1-0 acasă.

Flora Tallinn – Raku Czestochowa 0: 3 (0: 0).

Goluri: Lukasz Zvolenski (47, 59), Giannis Papanicolaou (85)

Cartonașe galbene: Raku – Stratos Sfarnas; Flora – Marcus Seeebek.

Judecător: Marian Alexandru Barbu (România).

primul meci – 0: 1; Upgrade – Rakow.

În runda următoare, campioana Poloniei va juca împotriva Karabakh Agdam sau Lincoln Red Imps. În prima manșă, clubul azerbaigian s-a impus cu 2-1 la Gibraltar, iar meciul retur va avea loc miercuri.

Pentru a avansa în faza grupelor din UEFA Champions League, Raków trebuie să elimine în total patru adversari.

Flora: Evert Gruenewald – Christo Husar, Marcus Seebek (Alexander Sapovalov #84), Merten Kosek, Michael Lelander – Danil Koraksin (Marco Lieb #68), Martin Miller, Rauno Aliko, Henrik Ujama, Konstantin Vasiljev (Nekilov) – șaizeci.

Raci: Vladan Kovacevich – Stratos Svarnas, Zoran Arsenic, Milan Randic – Fran Tudor (79 Mateusz și Dojak), Ben Lederman, Giannis Papanicolaou, Jan Carlos Silva (79 Dean Sorescu) – Marcin Cipolla (68) Wladyslaw Kochoserjen ński (68 Fabian Piaseck).

Jucătorii lui Rakó Czestochowa nu au irosit avantajul câștigat acasă și au trecut cu încredere în turul doi al calificărilor în Liga Campionilor. Marți în capitala Estoniei au câștigat cu Flora Tallinn 3: 0 (0: 0), fiind învinși doar cu 1: 0 acasă.

„Roș-albaștri” din Tallinn au jucat mult mai bine decât acum o săptămână și de la bun început au avut un avantaj clar. Au creat și o mulțime de ocazii de a marca, dar nu au reușit să valorifice niciuna în prima repriză. În momentele cruciale, oaspeții au ratat precizia în suprafața de pedeapsă a de 14 ori campioni ai Estoniei, sau portarul Evert Groenevald a intervenit cu succes.

READ  Autorități: în regiunea Donețk, fiecare oraș este deja sub foc, iar oamenii mor în fiecare zi [ZAPIS RELACJI] - Mesaje

Deja în minutele patru și șase, Racco a fost aproape de conducere după lovituri de colț, dar în primul caz, mingea după șutul lui Jean Carlos a lovit un adversar și a ratat ținta, iar în al doilea, Gruenewald a apărat cu greu „lotul de cap” a lui Lukasz Zolinski. Mai mult, în minutul opt, Ben Lederman a tras pe poartă.

Ulterior, gazdele au făcut mai multe mișcări periculoase, dar Danil Kuraksin a lipsit de eficacitate: în minutul 12 Vladan Kovacevich și-a reușit șutul, iar în minutul 22 Milan Randic l-a parat pe eston și mingea a intrat în corner. Flora a mai avut două ocazii după greșelile jucătorilor lui Davud Szwarga: în minutul 29 Zoran Arsenyk l-a oprit pe Rauno Aliko, iar în minutul 33 Konstantin Vasiliev a jucat prost procedura.

Raków a avut mai multe ocazii de a marca înainte de pauză, dar scorul a rămas neschimbat. Printre altele, în minutele 37, 38 și 39, Gruenvald a apărat loviturile lui Zwoliński, Rundic și Bartosz Nowak, iar în minutul 43 Nowak a lovit bara transversală de la mică distanță.

Începutul reprizei secunde i-a aparținut și lui Raku, care a trecut în cele din urmă la conducere în minutul 47. S-a întâmplat după încercarea nereușită a Florei de a ieși din propria suprafață de pedeapsă – mingea a fost interceptată de Arsenic iar printre fundași a jucat Zvolensky, care l-a învins pe Gruenvald într-o situație unu-la-unu. Gazdele au încercat să riposteze odată ce jocul a reluat de la mijloc, dar șutul de la distanță lung al lui Martin Miller a fost pe lângă poartă.

În minutul 52, Zwoliński a tras din nou un șut periculos, dar Gruenvald nu s-a lăsat surprins. În minutul 59, portarul Florei a fost neputincios după o acțiune care a început și s-a încheiat aproape de Zvolenski, de care a fost depășit cu grijă Fran Tudor. În minutul 62, ar fi trebuit să marcheze al treilea gol, dar a ratat.

READ  Meciul: Polonia - România / 05-05-2023 | 2022/23

În ciuda faptului că a condus cu trei goluri la general, Raku a continuat să atace, dar Nowak și Marcin Cibula nu au profitat de șansele lor, apoi înlocuitorii: John Yeboah, Wladyslaw Kochergin și Fabian Piasecki. Cel de-al treilea gol a fost marcat abia în minutul 85, când Giannis Papanukolaou a arătat un frumos șut tehnic de la o distanță de 16 metri de „fereastră”. În minutul 87, după „lotul de cap” al lui Piasecki, mingea a fost pentru a patra oară în poarta Florei, dar golul nu a fost recunoscut pentru că un locuitor din Czestochowa a fost mai devreme în ofsaid.

Estonienii încă încercau să lupte pentru o lovitură onorabilă, iar Kovačević mai trebuia să intervină, dar a păstrat foaia curată până la final. (PAP)