Fostul lider al gradului a fugit de înfrângere. Favorit fără pierderi în Charleston

Fostul lider al gradului a fugit de înfrângere.  Favorit fără pierderi în Charleston

Karolina Pliskova s-a confruntat cu o altă înfrângere în acest an, dar s-a salvat pe măsură ce se află în următoarea rundă a campionatelor WTA 500 de la Charleston. Cele mai bine clasate tenismene, Arina Sabalenka și Paula Padusa, și-au câștigat meciurile.

Łukasz Iwanek

Karolina Pliskova

PAP / EPA / Francisco Guasco / În imagine: Karolina Pliskova

Karolina Pliskova (WTA 7) a început sezonul abia în martie, pentru că a avut o accidentare la braț. La Indian Wells și Miami, a fost eliminată după primul joc. Am trăit același lucru în Charleston, dar a ieșit de acolo. Liderul precedent al clasamentului renaște de la 5:7, 3:5 și a câștigat 5:7, 7:5, 6:4 de Katarina Zawacka (WTA 215). Meciul a avut loc pe parcursul a două zile. Marți a fost tăiat în al doilea set din cauza ploii.

În meciul care a durat două ore și 48 de minute, Pliskova a trimis opt ași și a făcut șase duble greșeli. Ea s-a spart de șase ori și a folosit ea însăși șapte din cele 12 puncte de break. Cehia a marcat cu cinci puncte mai mult decât Zwaka (111-106). Cealaltă contestatoare a lui Pliskova va fi Yekaterina Aleksandrowa (WTA 54), care a revenit din situația de 2:6, 0:2 și l-a învins pe Qinwen Zheng (WTA 72). Jucătoarea de tenis care locuiește la Praga conducea 2:6, 7:5, 5:2 când chinezoaica s-a zgâriat.

În runda a treia, sunt doi dintre cei mai bine clasați jucători de tenis. Aryna Sabalenka (WTA 5) a câștigat cu 7:6 (3), 6:4 de Alison Riske (WTA 43). Într-o oră și 49 de minute, jucătorul din Minsk a apărat șapte din nouă puncte de break și a luat trei din patru puncte de break. Paula Padusa (WTA 3) a câștigat cu 6:1, 6:4 cu Anna Bondar (WTA 73) în 95 de minute. Spaniolul a primit de patru ori cererea maghiară.

READ  Reacție imediată a Asociației Poloneze de Fotbal după publicarea Sport.pl. Fotbal „La cererea lui Kuleza”.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewspsport: O scenă neașteptată în timpul antrenamentului lui Nadal. Ce gest!

O altă contestatoare a lui Sabalenka va fi Amanda Anisimova (WTA-47), care în minutul 69 a zdrobit-o pe Julia Putintseva (WTA-46) cu 6:1, 6:2. Americanca a făcut cinci descoperiri. Padusa o va înfrunta în sferturile de finală pe Claire Liu (WTA 89), care s-a impus cu 7-5, 2-6, 6-4 pe Shuai Zhang (WTA 41) după două ore și șapte minute. Ambii jucători au marcat cinci break-uri și au marcat 86 de puncte.

Madison Keys (WTA 24) l-a învins pe Ulrikke Eikeri cu 6-3 și 6-1 (WTA 283). În 68 de minute, americanul a salvat patru din cinci puncte de break și a folosit cinci din opt oportunități de breakout. În optimile de finală, ea o va înfrunta pe Belinda Bencic (WTA 21), care s-a impus cu 6:1, 7:6 (6) cu Linda Frohvertova (WTA 188), în vârstă de 16 ani. În setul doi, cehoaica conducea cu 3:0, apoi 5:3, dar elvețiana i-a zdrobit rezistența și și-a asigurat promovarea în tiebreak.

Jessica Pegula (WTA 13) a revenit cu 0-2 în primul set și în minutul 61 a spart 6-2 6-1 Yasmine Paolini (WTA 48). Americanca a spart cinci puncte din cele șapte erupții și șapte erupții. Jelena Rybakina (WTA 18) a pierdut cu 4:6, 6:2, 4:6 cu Anhelina Kalinina (WTA 42). Ambii tenismeni au aplicat de cinci ori. Ucraineanul a mai marcat șapte puncte (95-88).

Ajla Tomljanović (WTA 39) s-a prezentat în instanță de două ori. Ea a terminat inițial meciul din primul tur, care se oprise în ziua precedentă la 4:4 în al doilea set din cauza ploii. Ea a câștigat cu 7:5, 6:4 de către Sophie Chang (WTA 318). Australianul a revenit de la 0:3 în ambele seturi. Câteva ore mai târziu am pierdut 2:6, 3:6 cu Irina Camelia Bejo (a 66-a jucătoare de tenis). În 78 de minute, românul a folosit cinci dintre cele nouă puncte de break pentru a rupe ritmul.

READ  WTA Beijing: Iga Svetek - Corey Gauff. Acoperire live și rezultate

Credit One Charleston Open, Charleston (SUA)
WTA 500, terenuri pe zgură, premiu total în bani de 888,6 mii. dolar
miercuri 6 aprilie

A doua rundă de simplu:

Arina Sabalenka (Belarus, 1 / WC) – Alison Riske (SUA) 7:6 (3), 6:4
Paula Padusa (Spania, 2) – Anna Bondar (Ungaria) 6-1, 6-4
Karolina Pliskova (Cehia, 3) a trecut de Katharina Zawaka (Ucraina) cu 5-7, 7-5, 6-4.
Jessica Pegula (SUA, 6 ani) a învins-o pe Yasmine Paolini (Italia) cu 6-2, 6-1
Madison Keys (SUA, 9) a învins-o pe Ulrike Ekere (Norvegia, Q) cu 6-3, 6-1.
Belinda Benise (Elveția, 10 ani) a învins-o pe Linda Frohvertova (cehia) cu 6-1, 7-6 (6).
Elise Cornet (Franţa 12) Haile Baptiste (SUA) 6-3 6-2
Amanda Anisimova (SUA, 15 ani) a învins-o pe Julia Putintseva (Kazahstan) cu 6-1, 6-2
Anhelina Kalinina (Ucraina) a învins-o pe Yelena Rybakina (Kazahstan, 5) cu 6-4-2-6, 6-4.
Irina Camelia Bijou (România) a trecut de Agla Tomljanovic (Australia 14), scor 6-2, 6-3.
Claire Liu (SUA) l-a învins pe Shuai Zhang (China, 16 ani), 7-5-2-6, 6-4
Ekaterina Alexandruwa – Kenwen Zheng (China) 2:6, 7:5, 5:2 și s-a retras
Coco Vandewig (SUA, LP) a învins-o pe Lauren Davis (SUA) cu 3-6, 6-3, 6-3
Anas Jaber (Tunisia, 4) – Emma Navarro (SUA, WC) 6:3, 5:2 * complet

Prima rundă de simplu:

Agla Tomljanovic (Australia, 14 ani) o învinge pe Sophie Chang (SUA, Q) cu 7-5, 6-4.

Magda Lynette trebuie să ajungă din urmă. Există o nouă oră a meciului (difuzare)
Nu va exista nicio confruntare suedeză la Bogota. Luptă ucraineană cu un italian experimentat

Urmărește meciurile lui Iga Świątek pe CANAL + și pe canalplus.com

READ  Formația Legia Varșovia pentru meciul cu HSK Zrinjski Mostar. Schimbare de obiectiv!
Se va califica Karolina Pliskova în sferturile de finală de la Charleston?