Fostul lider al topurilor s-a întors la New York.  Probleme cu cafeaua cacao

PAP / EPA / WILL OLIVER / FOTO: Carolina Wuniaka

Lucas Ivanek

Karolina Vuniaka s-a întors la New York după patru ani. Danka o învinge pe Tatyana Prozorova în deschiderea US Open 2023. Coco Goff s-a confruntat cu mari probleme în timp ce a luptat într-o luptă în trei seturi cu Laura Siegemund.

Karolina Vuniaka (WTA 623) și-a reluat cariera după ce a avut doi copii și concurează din nou pe terenurile profesioniste. La US Open 2023, ea a făcut prima ei apariție de Grand Slam de la Australian Open 2020. În deschidere, daneza a învins-o pe Tatiana Prosorova cu 6: 3, 6: 2 (WTA 227).

Într-un meci care a durat 91 de minute, Prozorova a comis șapte greșeli duble și a transformat doar două din șase puncte de break. Wozniacki și-a folosit a șasea pauză din nouă șanse. A mers 22 pentru 29 la primul serviciu.

Wozniacki este campionul Australian Open 2018 și de două ori finalist la US Open (2009, 2014). Petra Kvitova (WTA 11) este o altă concurentă daneză care a câștigat titluri de Grand Slam la Wimbledon (2011, 2014). Cehia s-a impus cu 6:1, 7:6(5) cu Cristina Bucsa (WTA 65).

Cu Kvitova conducând cu 6: 1, 5: 2, au fost probleme la finalul meciului. Buksa a urmărit și în cele din urmă a mers la un tie-break în setul doi. În acest sens, cehii au trecut cu 1-3, câștigând șase din opt puncte la rând. În 96 de minute, de două ori campion de la Wimbledon a transformat cinci dintre cele opt ocazii ale sale în pauze. A lovit 34 de lovituri de finisare cu 18 erori neforțate. Buksa a avut 10 lovituri directe și 15 erori.

READ  Estonienii i-au terorizat pe belgieni, ceea ce a fost o victorie normală pentru germani

Deja în primul tur, Coco Goff (WTA 6) s-a confruntat cu probleme. A învins-o pe americanca Laura Siegmund (WTA 121) 3:6, 6:2, 6:4. În setul trei, echipa favorită a gazdelor conducea deja cu 5: 1, pierzând doar trei game-uri la rând. La 5:4, ea și-a depus cererea și a trecut în runda a doua după două ore și 51 de minute de luptă.

US OpenNew York (SUA)
Grand Slam, teren dur, fond de premii de 65 de milioane de dolari
Luni, 28 august

Simplu runda 1:

Coco Goff (SUA, 6) – Laura Siegemund (Germania, K) 3:6, 6:2, 6:4
Petra Kvitova (Cehia, 11) vs Cristina Puxa (Spania) 6-1, 7-6(5)
Jelena Ostapenko (Letonia, 20) bt. Jasmine Paulini (Italia) 6-2, 4-6, 6-1
Sorana Cirstia (România, 30) – Kayla Day (SUA, WC) 6-2, 6-3
Elise Mertens (Belgia, 32 de ani) cu Mirjam Björklund (Suedia, Q) 3:6, 6:3, 7:6(3)
Caja Juvan (Slovenia, Que) bt Elisabetta Cosciaretto (Italia, 29) 6-2, 7-5
Chiu Wang (CH) – Victoria Hrunchakova (Slovacia, LL) 4:6, 6:3, 7:6(6)

Mare emoție la US Open

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportie: începe Sabalenka. „Un loc special în inima mea”

Urmărește meciurile Turului WTA online pe CANAL+ cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători grozavi (Link sponsorizat)

READ  Mass-media portugheză laudă Polonia! „Determinare și curaj”