Fotbal Club Universitatea Cluj – ACS Petrolul 52 Ploiesti 0-1 (0-1). Liga – Ziua 4

Fotbal Club Universitatea Cluj – ACS Petrolul 52 Ploiesti 0-1 (0-1).  Liga – Ziua 4

Echipele nu se întâlnesc des pe teren. Eleven Universitatei Cluj a câștigat trei din opt meciuri, dar a pierdut de patru ori. Un meci s-a încheiat la egalitate.

Deja în primele minute, echipa Universitatei Cluj a încercat să identifice inamicul prin crearea de acțiuni ofensive. Pe termen lung, avantajul în posesie era mai evident, dar nu a produs goluri. Gheorghe Grozav a marcat singurul gol al meciului pentru XI-ul lui Petrolulu 52 în același minut. Marion Huja a creat poziția de poartă.

Arbitrul a indicat creta în minutul 45, dar Adrian Ballon a ratat ocazia cu un gol larg. Penalty-ul ratat cu siguranță nu a ajutat echipa să-și recapete moralul. În același minut, Mirko Ivanovski a primit un cartonaș de la Petrolulu 52. Prima repriză s-a încheiat cu un avans modest pentru echipa lui Petrolulu 52.

Universitatei Cluj a iesit cu o formatie schimbata pentru repriza secunda, Florian Haita urmandu-l pe Albert Hoffman. Între minutele 53 și 66, arbitrul a încercat să calmeze jocul arătând două cartonașe galbene jucătorilor Petrolulu 52 și unul adversarului.

Antrenorul Universității Cluj a decis să joace mai agresiv. În minutul 67 l-a înlocuit pe mijlocașul Florin Purisi și l-a prezentat pe atacantul Eli Fernandez. După cum puteți vedea, antrenorul a crezut că echipa sa își va reveni rapid. Cu toate acestea, s-a înșelat – în ciuda schimbării de tactică, unsprezecele sale încă s-au chinuit să facă performanță. Robert Romeo a intrat în minutul 68 în locul lui Rolandas Paravicas. Între 70 și 86 de minute au părăsit terenul jucătorii lui Petrolulu 52: Marius Ciou, Giorke Grosau, Mirko Ivanovski, Takayuki Seto, urmați de Kazmin Dugaliuk, Eugeniu Sebotaru, Simon Mazarache, Lucian Dumitriu. Iar la echipa adversă, antrenorul a ordonat schimbarea terenului, înlocuindu-i pe Paul Pirvulescu și Ioan Filip: Marius Brycek, Alexandru Poisiak.

READ  Varșovia European Open la judo - Rezultate

Arbitrul i-a arătat cartonaș galben lui Andre Pidiana de la Universiteit Cluj în minutul 78 și lui Octavian Vâlcianu al adversarilor în minutul 90. Nu s-au marcat goluri în a doua repriză.

Avantajul de posesie al Universitatei Cluj a fost uriaș (65 la sută), din păcate, în ciuda unui astfel de avantaj, jucătorii au pierdut meciul.

Este un joc crud. Ambele echipe s-au concentrat mai mult pe atac decât pe scor. Jucătorii Universității Cluj au primit două cartonașe galbene în acest meci, în timp ce adversarii lor au primit patru cartonașe galbene.

Eleven Universiteit Cluj a făcut cinci schimbări în repriza secundă. Petrolulu 52 a făcut patru înlocuiri în repriza secundă.