Fotbal – el. Cupa Mondială: Danemarca și Germania pot rezerva bilete la Cupa Mondială

Fotbal – el.  Cupa Mondială: Danemarca și Germania pot rezerva bilete la Cupa Mondială

Și în spatele nostru se află penultima tabără de antrenament în fotbal înainte de Cupa Mondială din Qatar de anul viitor. Este deja sigur că danezii și nemții se vor califica la Cupa Mondială.

Danemarca este încă neînvinsă și are câteva promoții la Cupa Mondială

Marea serie este păstrată de danezi, care sunt încă neînvinși. Marți i-au lăsat pe austrieci pe teren cu înfrângere. În minutul 53, Joachim Mihli a marcat un gol câștigător din afara zonei de poartă. Scoția este a doua în grupa F, dar grație victoriei grupului în Liga Națiunilor, austriecii au, de asemenea, șansa de a participa la meciurile de calificare de primăvară.

Germania poate rezerva bilete

Cu o zi înainte, Germania și-a asigurat participarea la campionatul de anul viitor, care până în prima repriză a fost egalat cu Macedonia de Nord 0-0. În martie anul trecut, macedonenii au triumfat în mod neașteptat asupra vecinilor noștri occidentali. De data aceasta punctele nu au fost retrase de la fostul campion mondial.

Și meciul s-a deschis și rezultatul întâlnirii a fost marcat în minutul 50. După contraatacul echipei sale, Havertz a finalizat procedurile oficiale. În minutul 70, mingea a fost jucată în suprafața de pedeapsă pentru Werner, care a fost chiar într-o poziție unu la unu, datorită căreia a consolidat progresul oaspeților. Același jucător câteva minute mai târziu s-a trezit din nou în suprafața de pedeapsă. De data aceasta a lovit aproape de metrul 14 cu suficientă precizie pentru a pune mingea în plasă. În cele din urmă, Musial a fost determinat de rezultatul meciului din minutul 83. A intrat cu ușurință în minge pe locul 16, apoi l-a învins singur pe portarul echipei gazdă.

Astfel, nemții și-au asigurat participarea la campionatul de anul viitor. În opt runde au adunat 21 de puncte. România a sărit pe locul al doilea oarecum de pe fundal, deși macedonenii și jucătorii din Armenia se luptau pentru locurile din play-off. Cu toate acestea, s-au predat în România 0: 1. El a marcat golul victoriei după o lovitură de colț în minutul 26 cu capul lui Mitrita.

READ  Josue se va întoarce în Israel, iar reprezentantul Siriei va veni la Legia?

Hat-trick-ul lui Ronaldo

Portughezul, al cărui adversar era Luxemburg, a obținut o mare victorie în grupa A. Portugalia nu și-a permis să piardă goluri și a înscris până la cinci goluri. Primele două goluri de la lovitura de pedeapsă au fost marcate de Cristiano Ronaldo, care a intrat pe lista marcatorilor în minutele 8 și 13. După câteva minute, avantajul gazdelor a fost mărit de Fernandes, un atacant din afara zonei porții. Am văzut mai multe vizite în a doua parte a întâlnirii. În minutul 69, după o lovitură de colț, el a condus mingea în plasa lui Balinha, iar în minutul 87, Cristiano Ronaldo a înscris un hat-trick.

Este adevărat că portughezii au căzut pe locul doi în clasamentul grupelor lor, dar au jucat cu un joc mai puțin decât sârbii. Mai este un singur meci până la finalul eliminării, care va fi o competiție directă cu portughezii, programată pentru 14 noiembrie.

Anglia este încă fără promovare

Pur teoretic, polonezii mai aveau șansa să-i depășească pe englezi în prima grupă. După ce a câștigat cu Albania, echipa națională a Poloniei joacă playoff-ul. Tot ce trebuie să faci este să înscrii 4 puncte în meciurile cu Andorra și Ungaria. În cazul unei victorii mari asupra înfrângerii Andorrei și a Angliei de către Albania, există șansa de a sări pe primul loc, ceea ce nu este pus în discuție, deoarece după o mare etapă de primă calificare Anglia a pierdut din nou puncte.

Iar fiii lui Albion de la Wembley nu au reușit să-i învingă pe unguri, care au fost conduși de Salai dintr-o lovitură de pedeapsă în minutul 24. În minutul 37, după o lovitură liberă, Stones a lovit mingea din apropiere.

Și Andorra a marcat victoria în deplasare la San Marino, a doua victorie asupra acestui adversar. Pe de altă parte, San Marino nu a obținut niciun punct. Și în minutul zece, prima accidentare a vizitatorilor a fost înregistrată cu o lovitură din aer după intervenția portarului Pujol. Următoarele lovituri au fost marcate în a doua parte a meciului. În minutul 53, Moreno a folosit un șut redus din colț care și-a găsit drumul în plasă după un șut din al șaisprezecelea. În cele din urmă, Andorra a încheiat acest meci cu o victorie cu 3-0. În minutul 83, portarul local a reușit să îndepărteze mingea după un șut din suprafața de pedeapsă, însă Fernandez a fost aproape de el, care a finalizat procedurile plasând mingea în poarta goală.