Fotbal feminin: mare victorie pentru polonezele în lupta. Romania nu are nicio sansa – Stiri

Prima repriză a cunoscut un progres important pentru echipa poloneză, rezultând trei goluri marcate.

În minutul 19, Natalia Padilla Bedas a trecut cu capul în avantaj după centrarea precisă a Veronicăi Zawistowska de pe stânga. Mingea a sărit în bară și în plasă. Martina Wienkovska a mărit avantajul surprinzându-l pe Camelia Cesar dintr-o lovitură de colț din suprafața de pedeapsă. Ulterior, polonezii au reușit să demonteze apărarea românească în minutul 39, când Padilla-Bidas a blocat de la mică distanță pasa Nataliei Frubel.

Românii au avut probleme în desfășurarea acțiunilor ofensive. Au amenințat o dată golul polonez – în minutul 21. Cristina Carp a luat o situație unu-la-unu cu portarul și a fost salvată în ultimul minut de Oliwia Woś.

Trilogia Wienkowska

Albii și roșii au început bine repriza secundă, încheindu-se cu o lovitură de cap a lui Froebel. Deși soarta meciului părea deja stabilită, echipa gazdă a continuat atacul și a jucat rapid mingea în suprafața de pedeapsă a adversarilor.

Wienkovska l-a învins pentru a cincea oară pe portarul român. Frobel și înlocuitoarea Claudia Jedlinska nu au profitat încă de ocazii bune pentru a schimba rezultatul. Primul a ratat de la cinci metri, iar șutul celui din urmă a fost salvat de Cezar. Wienkovska a marcat scorul în prelungiri cu o lovitură liberă precisă din afara suprafeței de pedeapsă.

Poloneza a fost slăbită înainte de meci

READ  Barcelona va oferi două stele spre vânzare. Catalanii se pregătesc să facă schimbări masive în echipă

Șase jucători care au fost convocați inițial de la naționala Poloniei înainte de meciul de vineri au fost excluși din cauza accidentărilor.

În clasamentul mondial actual, Polonia se află pe locul 32, iar România – cu șapte locuri mai jos.

Acesta a fost al unsprezecelea și ultimul meci al anului pentru echipa antrenorului Nina Batalon. Polonezii au câștigat anterior patru meciuri, au remizat unul și au pierdut cinci.

În septembrie, albii și roșii au încheiat tururile preliminare la Cupa Mondială cu două victorii în fața Albaniei cu 2-1 și a Kosovo cu 7-0. Au terminat pe locul al treilea în spatele Norvegiei și Belgiei, ceea ce le-a împiedicat drumul spre promovare.

În cantonamentul din Spania din octombrie, polonezele au disputat un meci amical împotriva a două dintre finaliste la Cupa Mondială de anul viitor. Au învins Marocul cu 4-0 și au egalat cu Argentina cu 2-2. De asemenea, românii au terminat pe locul trei în grupa lor de calificare.

Obiective: 1-0 Natalia Padilla-Bedas (19, cap), 2-0 Martina Wienkowska (28), 3-0 Natalia Padilla-Bedas (39), 4-0 Natalia Frobel (48, cap), 5-0 Martina Wienkowska ( 63), 6:0 Martina Wienkovska (90+3, aruncare liberă).

Cartonașe galbene: Romania – Teodora Miluta, Maria Vikzai.

Judecător: Esther Orban (Ungaria)

Polonia: Kinga Zemek – Zofia Buciska (70. Anna Zabala), Malgorzata Misjas, Oliwija Wosch, Martina Wienkovska – Natalia Vrobel, Tanja Pavolek, Claudia Liefeld (71. Kinga Kozak) – Natalia Padilla-Bedas (87. Claudia Machica), Ewa Pajor ( 77. Dominika Kubinska), Veronika Zawistowska (71. Claudia Jedlinska).

READ  Euro 2020. Phil Foden a provocat Anglia. Când vor câștiga campionatul, își vor vopsi părul

România: Camellia Cesare – Claudia Bistrian (59. Mara Batia), Teodora Milota, Maria Vichai, Brigitta Goder (84. Cristina Boutugiel), Florentina Ular – Stefania Vatavo, Ioana Bortan (71. Beata Ambros), Mihaela Ciolacu (71. Andrea Herzig) . – Christina Karp (71. Anna Vladulescu), Laura Ross (59. Carmen Marco).