fotbal. Pogoń a învins-o pe campioana României

fotbal.  Pogoń a învins-o pe campioana României

În fotografie: Wojciech Lisowski a fost atacat de români și a părăsit rapid terenul… Foto. Ryszard Bakesir

Pogoń Szczecin, care joacă în PKO BP Ekstraklasa și se califică în European Conference League, a făcut primul său sparring în cantonamentul de vară de la Opalenica și a jucat așa-zisa cu echipa principală, iar după ce a schimbat formațiile – cu echipa de tineret , i-au învins pe campionii României.

Sparring la fotbal: Pogo Szczecin – Varul Constanta 2:1 (2:1); 1:0 Marcel Federichowski (26), 1:1 Rivaldinho (29), 2:1 Benedikt Zec (41).

Misiunea (prima jumătate): 1. Dante Stipica – 28. Linus Wallqvist, 23. Benedikt Szek, 33. Marius Malik, 32. Leonardo Kotris – 15. Marcel Fedryczewski, 21. Joao Gamboa, 7. Rafael Kurzawa, 22. Vahan Peczacjan, Kamic Gross – 11. 10. Luka Zahovic.

Misiunea (a doua jumătate): 81. Bartosz Klebanjuk – 41. Paweł Stolarski – 25. Wojciech Lisowski (72, 79. Dawid Fornalek) – 4. Leo Borges – 61. Kasper Smolenski – 73. Adrian Przeborek, 70. Stanislaw Waworzynovic, 72.99i Matei, 72.99i. Yadegar Rustami, 71. Olaf Korczakowski – 17. Mariusz Fornalczyk.

Cartonaș galben: Rostami. A jucat printre alții la naționala României: fost jucător al Cracoviei – Rivaldinho.

Încă din primele minute, formația din Szczecin a luat inițiativa, iar în minutul 26 Federichowski a luat conducerea după lucru individual, iar un moment mai târziu Rivaldinho a egalat cu o alunecare. Chiar înainte de sfârșitul primei reprize, Zeke a marcat scorul final cu o lovitură de cap dintr-o lovitură de colț. În a doua repriză, jucătorii din Port au ieșit cu o formație complet nouă, iar ambele echipe și-au creat câteva ocazii de gol, dar scorul a rămas neschimbat.

READ  Oficial: Sergio Busquets părăsește FC Barcelona [WIDEO]

Acesta este al doilea combat fără Sebastian Kowalczyk. A fost salvat înainte de transfer…?

Fostul portar Pogoń Kóstas Triantafyllópoulos s-ar putea muta la… Górnik Zabrze în locul lui OFI Kreta.