Francezii nu-și irosesc forțele în Monterrey. Un thriller egiptean neobișnuit

Francezii nu-și irosesc forțele în Monterrey.  Un thriller egiptean neobișnuit

PAP/EPA/Miguel Sierra/În imagine: Caroline Garcia

Lukasz Iwanek

Franța Caroline Garcia s-a descurcat cu ușurință cu un alt adversar la turneul WTA 250 de la Monterrey. Mari emoții din cauza ciocnirii egipteanului Mayar Sharif cu chinezul Xinyu Wang.

La Monterrey, toți sferturile de finală sunt deja cunoscuți. Candidatul câștigător final nu a avut probleme la promovare. Caroline Garcia (WTA 5) a învins-o pe Nuria Barrezas Diaz (WTA 78) cu 6-3, 6-2. În 62 de minute, franțuzoaica a servit opt ​​ași și a marcat 23 din 29 de puncte la primul serviciu. Ea a avut patru puncte de break și le-a folosit pe toate.

În sferturi, Garcia se confruntă cu Mayar Sharif (WTA 53), care a învins-o pe Xinyu Wang (WTA 65) cu 3-6, 7-6(6), 6-4. Al-Masry a salvat două mingi în meci la 4-6 în tie-break din setul doi. În meciul, care a durat 2 ore și 36 de minute, ambii tenismeni au avut trei pauze. Sharif a mai marcat două puncte (105-103).

Elise Mertens (WTA 42) 6-3 3-6 6-2 a învins-o pe Elena-Gabriela Ruse (WTA 160) după 2 ore 28 de minute. Belgiana a eliminat opt ​​dintre cele 12 puncte de break și a transformat șase dintre cele 14 puncte de break. Și a ridicat bilanţul întâlnirilor cu românul la 3-0. Aceasta a fost a doua lor întâlnire anul acesta. Și în calificările la Doha, Mertens a câștigat și el în trei seturi.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsports: superba creație a Serenei Williams. Fanii au fost încântați

READ  Arkadiusz Milik lovește pentru a șasea oară și lovește! petrecere muzicală [WIDEO] Becca Nona

Următoarea contestatoare pentru belgiană va fi Elisabetta Cocciaretto (WTA 49), care a învins-o pe Tatiana Maria (WTA 73) 7: 6 (5), 7: 6 (3). În setul doi, italianul a trecut de la 1: 3 la 5: 3. Nemțul a apărat patru mingi de meci și a egalat la 5: 5. În final, repriza secundă a avut loc din nou și Cocciaretto a avut mai mult succes.

În meciul de două ore și patru minute, ambii tenismeni au avut trei pauze. Maria a avut șapte puncte de break, iar Cocchiarito a marcat patru. Italianul a mai înscris șase puncte (89-83).

Abierto GNP SegurosMonterrey (Mexic)
WTA 250, teren dur, fond de premii 259,3k. dolar
joi, 2 martie

A doua rundă de simplu:

Caroline Garcia (Franţa 1) – Nuria Barrezas Diaz (Spania) 6-3 6-2
Elise Mertens (Belgia 4) a trecut de Elena Gabriela Rus (România Q) cu 6-3 3-6 6-2.
Mayar Sherif (Egipt, 7) – Xinyu Wang (China) 3:6, 7:6(6), 6:4
Elisabetta Cocciaretto (Italia, 8) – Tatiana Maria (Germania) 7: 6 (5), 7: 6 (3)

Urmărește meciurile din Turul WTA cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători de top pe CANAL+ online (link sponsorizat)