Franța a învins Grecia în preliminariile la Euro 2024. Golul lui Kylian Mbappe

Medaliații cu argint ai Cupei Mondiale din Qatar au început excelent meciurile care au precedat turneul de anul viitor de pe vârful bătrânului continent. În ultimele trei meciuri de calificare, au câștigat de trei ori, au marcat opt ​​goluri și nu au primit niciunul.

A făcut totul pentru a ieși din teren

Așa că nu mai era nicio îndoială cine era favoritul pentru a concura pe Stade de France din Paris. Plini de vedete ale fotbalului mondial, francezii trebuiau să ajungă din nou la trei puncte, ceea ce au făcut, dar cu efort minim.

cel. Campionatul European

Se arată campionii mondiali. Căpitanul Mbappe a câștigat

24.03.2023, ora 22:17

Întâlnirea va fi așadar amintită în principal nu pentru poziția lor remarcabilă, ci pentru meciul dur al rivalilor și reacțiile ciudate ale arbitrului Mathieu Lahoz. Spaniolul ar fi trebuit să scoată cartonașul roșu în minutul 50, când Konstantinos Mavropanos a lovit cu capul lui Antoine Griezmann în suprafața de pedeapsă, punându-l pe starul francez în mare pericol. Deși arbitrul a folosit ajutorul VAR, acesta nu a decis să arate cartonaș roșu, arătând doar cartonaș galben.

Konstantinos Mavropanos și Antoine Griezmann în meciul Franța-Grecia

El a mai indicat metrul 11 ​​de unde lovea Kylian Mbappe, care a avut nevoie de două încercări. Prima repriză a fost oprită de Odysseas Vlachodimos, dar a trebuit repetată, pentru că în momentul șutului, Mavropanos a fugit foarte repede în suprafața de pedeapsă.

Griezmann a fost tratat și a revenit pe teren

Mbappe a marcat deja la a doua încercare, iar mai târziu în meci și-a amintit din nou cronometrul ghinionist al grecilor. Mavropanos a primit în cele din urmă un cartonaș roșu în minutul 70, de data aceasta pentru o oprire ilegală a lui Randall Kolo Mane care a ieșit pe un loc curat.

READ  "Există o furie atletică în interiorul nostru. Jeremy Susan vrea să joace la Eurobasket"

După confruntarea, care a durat 15 minute, francezii au câștigat cu 1: 0 și la puncte pline sunt liderul incontestabil al Grupei B. Grecii sunt pe locul doi cu șase puncte. Următoarele locuri sunt în prezent situate în Irlanda, Țările de Jos și Gibraltar.

Franța – Grecia 1: 0

Poartă: Kylian Mbappe (55 – lovitură de pedeapsă)

cefaleea antrenorului moldovean. Căpitanul se află pe o listă lungă de jucători accidentați