Franța – Croația, Danemarca – Austria: scor și acoperire – Nations League 2022

Francezii au eșuat în această ediție a Ligii Națiunilor. În ultimele trei meciuri, au înscris doar două puncte și ocupă ultimul loc în grupă. Campionii mondiali nu pot fi justificati decat prin faptul ca antrenorul Didier Deschamps roteste constant echipa, alegand nationala inainte de Mondialul din noiembrie.

S-au înfruntat cu croații în urmă cu câteva zile. A fost un egal 1-1 la Split.

Nici de data aceasta lui Deschamps nu i-a fost frică să se amestece în formația de start, deși cei doi atacanți sărbătoreau în totalitate. Erau Karim Benzema și Kylian Mbappe.

Modric este părintele poveștii de succes croate

După prima repriză a revanșei de pe Stade de France, croații erau într-o dispoziție mai bună. Doar căpitanul Luka Modric a marcat golul pentru vicecampioana mondială.

Jucătorul de la Real Madrid, în vârstă de 36 de ani, a folosit un penalty în minutul cinci, deși Mike Maignan, care stătea între cei doi stâlpi, ținea deja mingea în mâini.

Anterior, cei unsprezece au fost cumpărați de Ibrahim Konate, care și-a făcut debutul în naționala de seniori în acea seară. Fundașul Liverpool a urcat la Ante Bodemir.

Francezii s-au grăbit să compenseze pierderile, dar a existat mult haos în atacurile lor. Apele pentru moara erau pentru croati, bine organizate in aparare.

Sursa: Getty Images Luka Modric, lovitura de pedeapsă

După pauză, tricolorul s-a înfuriat, iar uneori și-a suprimat rivalii. Stilul lor de joc a fost schimbat de noua achiziție a lui Real Madrid, Mijlocașul de 22 de ani Aurelien Chuamini.

Au fost cel puțin câteva șanse de egalitate, dar nu a ieșit. Mbappe a ratat cele mai bune.

Astfel, croații au dat un rezultat pozitiv până la capăt. Aceasta este seara lor cea mare pentru că au învins Franța pentru prima dată în istorie. Anterior, au fost învinși de șase ori și remizați de trei ori.

Danezii au blocat francezii drumul pentru apărarea titlului

În al doilea meci din această grupă, Danemarca a învins Austria cu 2-0 la Copenhaga.

Semifinaliștii de la ultimele Campionate Europene și-au făcut treaba înainte de pauză. Mai întâi, Jonas Wind a lovit plasa, iar puțin după un sfert de oră, Andreas Skov Olsen a marcat scorul.

Situația din acest grup este foarte interesantă. Danezii sunt în frunte (9 puncte), croații sunt pe locul doi (7), austriecii sunt pe locul trei (4), iar francezii închid clasamentul (2).

Tricolorul, câștigător al ediției anterioare a Ligii Națiunilor, nu a mai avut șansa de a avansa la turneul final, ceea ce a însemnat sfârșitul viselor de apărare a titlului. Ei riscă să fie retrogradați la un grad mai scăzut.

Sursa: eurosport.pl

READ  Polonia - Albania. Antrenor al Albaniei: Este mai bine să câștigi cu Polonia. Eliminarea WC-ului