Franțuzoaica a intrat în acțiune la Varșovia. Un thriller elvețian cu o fată olandeză

Franțuzoaica a intrat în acțiune la Varșovia.  Un thriller elvețian cu o fată olandeză

Caroline Garcia intră în luptă la turneul WTA 250 de la Varșovia. Un tenismen francez l-a eliminat pe jucătorul japonez Misaki Toi. O bătălie incitantă a dus-o Viktorija Kolubic din Elveția și olandeza Ariane Hardono.

Lukas Ivanek

Caroline Garcia

Getty Images / RvS.Media/Robert Hradil / Fotografie de: Caroline Garcia

În urmă cu un an, la Gdynia a avut loc turneul polonez WTA 250. De data aceasta, tenismenii concurează la Varșovia. Caroline Garcia (WTA 45) l-a învins luni pe Misaki Doi (WTA 97) cu 7-5, 6-4. În primul set, japonezii au egalat 5:5 cu 3:5, dar au mai pierdut două game-uri. În al doilea joc, jucătorul asiatic a înscris un break-out cu scorul de 4: 3, dar rezultatul a fost cu jucătorii francezi.

Într-o oră și 56 de minute de joc, Garcia a salvat șase din opt puncte de break și a profitat de patru din nouă oportunități de descoperire. A marcat 34 din 46 cu prima sa pasă. Următorul concurent al francezului va fi dezvăluit marți. Ar fi Martina Kupka sau italianca Elisabetta Cosciaretto.

Viktorija Golubić (WTA 103) a învins-o pe Arianne Hartono (WTA 169) cu 6:4, 5:7, 6:3. Elvețienii au condus cu 6: 4, 4: 1, dar nu au terminat meciul în două seturi. De asemenea, a avut trei mingi de meci 6:4, 5:4. Olandeza a cedat locul unei terte persoane. S-a retras și a luat conducerea cu 2:0. Golubic a marcat șase în șapte jocuri consecutive și a adăugat mai multe după două ore și 33 de minute. Au fost 18 pauze în meci, dintre care 10 au fost la Kolubić. Hardono a comis 12 greșeli duble.

READ  Cupa Mondială de handbal 2021: următoarele concurente poloneze, Franța, Slovenia și Muntenegru

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportu: Așa s-au distrat reprezentanții Poloniei

Laura Pikozzi (WTA 113) a învins-o pe Varvara Grezwa (WTA 62) cu 6: 2, 6: 4. Brazilianul a pierdut trei meciuri la rând cu scorul de 6: 2, 5: 1. A irosit trei puncte de meci, dar la 6:2, 5:4 a folosit o a patra. În mai puțin de o oră și 58 de minute, Bigossi a spart șapte din nouă puncte de break și a schimbat cinci din șapte pentru breakout.

Katerina Siniakova (WTA 86) a revenit de la 2-4 în setul doi pentru a învinge-o pe Jessica Malekova (WTA 216) cu 6-2, 6-4. În două ore și trei minute de joc, cel mai bine clasat ceh a scăzut cu 8 din 11 puncte de break și a câștigat șase break-uri. Nadia Podoroska (WTA 211) a învins-o pe Alexandra Cadantu-Ignatik (WTA 154) cu 6: 1, 6: 1 în 70 de minute. Argentiniana a făcut 21 pentru 21 cu prima ei pasă.

BNP Paribas Polonia OpenVarșovia, Polonia)
WTA 250, teren pe zgură, 251,7 mii premii în bani. dolari
Luni, 25 iulie

Prima rundă de simplu:

Caroline Garcia (Franţa 5) b Misaki Doi (Japonia) 7-5 6-4
Laura Picozzi (Brazilia, LL) – Varvara Graziva (9) 6: 2, 6: 4
Viktorija Golubić (Elveția) cu Arianne Hartono (Olanda, Q) 6-4 5-7 6-3
Katerina Siniakova (Republica Cehă) cu Jessica Maleková (Republica Cehă, K) 6-2, 6-4
Nadia Podoroska (Argentina) cu Alexandra Gadandu-Ignatic (România, K) 6-1, 6-1