French Open – drumul către finală este mai scurt și mai ușor…

În drum spre finala de Grand Slam al Openului Francez, Iga Świątek a jucat șase meciuri, a pierdut 23 de meciuri și a fost nelimitat și a petrecut șapte ore și 41 de minute pe teren. Adversara ei – jucătoarea cehă de tenis Karolina Mošová – a jucat aproape patru ore și jumătate și a mai marcat cu 54 de meciuri.

Schuetek, în vârstă de 22 de ani, a fost ridicată mai sus doar de brazilianca Beatriz Haddad-Maia în semifinale – ea a forțat-o să joace singurul departajare de până acum, conducând deja cu 5-3 și pierzând cu 7-9, iar poloneza a trebuit să cheltuiască mai mult. de la două ore.

Ea a jucat destul de bine pe alți concurenți și două meciuri cu participarea ei au durat mai puțin de o oră – a învins-o pe chineza Xinyu Wang cu 6: 0, 6: 0 în 51 de minute, iar ucraineanca Lesya Tsurenko s-a retras din cauza bolii la 5: 1 la liderul clasamentului mondial după 31 de minute de competiție.

Muchova, care va împlini 27 de ani în august, a petrecut 12 ore și 4 minute pe teren în această ediție a French Open. Cel mai lung a fost senzaționalul meci de semifinale cu Arina Sabalenka, vicepreședintele listei WTA, în care cehoaica a decis în favoarea ei după trei ore și 13 minute de meci. Sita a pierdut și în turul doi când argentiniana Nadia Podorowska a învins-o cu 6-0 în setul secund.

Ea a jucat în total 14 seturi, dar cele mai multe dintre ele au fost egale, ceea ce s-a tradus în 143 de meciuri, cu 54 mai multe decât Świątek.