Furie extremă pe teren, un coșmar pe care Svetek nu l-a suportat. Argumente cu arbitrul și o înfrângere dureroasă

Furie extremă pe teren, un coșmar pe care Svetek nu l-a suportat.  Argumente cu arbitrul și o înfrângere dureroasă

Sferturile de finală ale WTA 500 de la Brisbane sunt de așteptat să fie incitante în ciuda absenței lui Iga Cvetic, care… Concurează cu naționala Poloniei în Cupa Unită. Următoarele echipe au ajuns în această etapă a competiției: Aryna Sabalenka și Elena Rybakina, principalele rivale ale jucătoarei noastre de tenis.

Totuși, în primul meci al semifinalei am văzut o altă jucătoare din Belarus – Victoria Azarenka și o jucătoare de tenis de 22 de ani din Raszyn din Varșovia – Jelena Ostapenko. Pe teren s-au întâlnit două femei care au obținut deja succese de Grand Slam și, în plus, au prezentat un stil de joc foarte atacant. Emoțiile nu au lipsit pe teren în timpul meciului – Inclusiv negativitatea.

Jucătoarea de tenis din Belarus a început mai bine meciul. Jucătorul mai în vârstă a luat rapid conducerea cu 3-0, dar jucătorul leton nu a cedat. Ostapenko a câștigat următoarele două jocuri și după un timp a reușit să obțină un scor de 3:3 la serviciu. Cu toate acestea, acest lucru nu s-a întâmplat. Am pierdut meciul cu scorul zero Azarenka a recăpătat controlul în primul set. La final, ea a câștigat cu 6:3.

În setul doi, până când scorul a fost 3:2 în favoarea Jelenei, nu au existat break-uri. Momentul decisiv a venit în al șaselea meci, când campioana Roland Garros din 2017 a profitat de a patra ocazie pentru a-și sparge serviciul pentru a conduce cu 4-2. Ea nu a cedat până la sfârșitul meciului și a câștigat setul cu același scor pe care îl obținuse mai devreme adversara ei.

Thriller de trei seturi și Astapenko pune la îndoială decizia. Sentimente mari în primul sfert de finală

Prin urmare, meciul a decis soarta meciului Al treilea grup, care a fost foarte interesant. După piesele de succes Azarenka era literalmente plină de energie A aprins entuziasmul publicului. Ostapenko În stilul tău mai des Întrebați deciziile sistemului automat de rechemare a mașinilor.

Jelena a primit primul serviciu în meciul decisiv, dar Victoria a recuperat rapid pierderea și scorul a fost 3:3. Jocul 7 s-a dovedit a fi foarte aproape. Meciul a continuat câteva minute,Am observat opt ​​echilibre. În cele din urmă, bijuteria a mers în contul serviciului din Belarus.

Următorul joc de serviciu al de două ori câștigător de la Australian Open a fost, de asemenea, aprig. Cu mingea la 5:4 A existat o controversă care a înfuriat-o foarte mult pe letona. În opinia ei, mingea a sărit de două ori pe teren înainte ca Azarenka să o joace. Dar arbitrul Julia Kindley nu a fost afectat de această situație și i-a acordat un punct Victoria, care a câștigat schimbul. După finalizarea procedurii Yelena a avut cuvinte amare pentru judecător.

Nu-mi vei mai arbitra niciodată meciul

~ Jelena Ostapenko la arbitru

Mai târziu, ea a adăugat mai multe propoziții, afirmând, printre altele: Meciul ei a fost oficiat de Julia Kjendli într-un alt turneu. După o scurtă pauză, Ostapenko a reușit să-și stăpânească nervii și să egaleze scorul la 5:5. Totuși, ultimele două meciuri au mers la Azarenka a câștigat meciul cu 6-3, 3-6, 7-5. după meci Letonia nu i-a strâns mâna arbitrului.

Întregul meci a fost la un nivel înalt, cu multe lovituri de ultimă oră.