Germana a pierdut ocazia de a invada Qatarul. Probleme de clasament ale unui alt fost lider

Germana a pierdut ocazia de a invada Qatarul.  Probleme de clasament ale unui alt fost lider

Spaniolă Garbine Muguruza nu a evitat probleme în meciul cu românca Sorana Cerestia de la turneul WTA 1000 de la Doha. Un alt fost lider al clasamentului, jucătoarea germană de tenis Andelika Kerber, a pierdut ocazii de a cuceri Qatarul.

Łukasz Iwanek

Andzelika Kerber

Getty Images/Robert Prang/În imagine: Andelika Kerber

În Dubai, opt jucători de tenis clasați au primit un bilet. Doi dintre ei au început să lucreze luni. Garbine Muguruza (WTA 9) a revenit cu 4-4 în primul set și a învins-o pe Sorana Cîrstea cu 7-6 (4), 6-1 (WTA 31). În 87 de minute, spaniolul a folosit patru dintre cele nouă puncte de break. La Doha, a apărut de două ori în finală și a pierdut de fiecare dată în fața Petrei Kvitova (2018, 2021). Un alt rival al lui Muguruza va fi bielorusa Victoria Azarenka sau americanca Madison Pringle.

Annette Kontaveit (WTA 7) a învins-o pe Anna Konjo (WTA 51) cu 6-2 și 6-3. În meciul de 84 de minute, estonianul a spart 10 dintre cele 12 puncte de break și a înlocuit cinci dintre cele 11 puncte de break. Ei se vor confrunta fie cu belgia Elise Mertens, fie cu ceha Petra Kvitova în sferturile de finală.

Andżelika Kerber (WTA 18) a încheiat performanța în primul tur, pierzând cu 6:4, 3:6, 2:6 în fața lui Jill Tishman (WTA 41) după două ore și opt minute. Germana conducea cu 2:1 cu pauză în setul doi. De atunci, ea a pierdut 11 din cele 14 meciuri consecutive. Au fost 32 de puncte de break în meci. Liderul anterior a folosit cinci din 11. Elvețianii au tranzacționat șapte din 21 de șanse de evaziune. Kerber este finalista la evenimentul de la Doha din 2014.

READ  Elveția: sfaturi, posibilități, previzualizare 11/21 Sh. euro

Urmărește videoclipul: Se numește gest! Vedeta sportului a etalat un cadou de lux

Jelena Rybakina (WTA 20) a pierdut cu 4:6, 3:6 cu Jacqueline Christian (WTA 71). Kazaszka a trimis opt ași în 82 de minute, dar a ratat toate cele trei puncte de break. Romanul a luat 2 din 10 ocazii să-l spargă. În turul doi o va întâlni pe rusoaica Daria Kasatkina.

Arantxa Rus (WTA 66) a învins-o pe Weronika Kudermetowa (WTA 25) cu 7:6 (5), 6:4 în 96 de minute. Ambii tenismeni au marcat câte trei puncte de break. Olandezul a apărat două din trei și a luat două pauze.

Campionatul Total Open Energy din QatarDoha, Qatar)
WTA 1000, Hard Court, fond de premii de 2.331 de milioane de dolari
luni 21 februarie

A doua rundă de simplu:

Annette Kontaveit (Estonia 4) câștigată de Anna Kongo (Croația) 6-2, 6-3
Garbine Muguruza (Spania 5) B Sorana Cerestia (Romania) 7-6 (4) 6-1

Prima rundă de simplu:

Jacqueline Christian (România, LP) a învins-o pe Jelena Rybakina (Kazahstan, 11 ani) 6-4 6-3
Gilles Teichmann (Elveția) a învins-o pe Andelika Kerber (Germania, 13 ani) 4:6 6-3 6-2
Arantexa Rus (Olanda, LP) a învins-o pe Wironika Kodermatwa (Rusia) 7:6 (5), 6:4

READ  Turcoaica a vorbit înaintea meciului cu Polonia. Atât de încredere în sine încât nu exista nicio măsură