Germania – Liechtenstein. Cenușăreasa nu are milă – runda de calificare la Campionatul Mondial

Germania – Liechtenstein.  Cenușăreasa nu are milă – runda de calificare la Campionatul Mondial

Competiția pentru Cupa Mondială a ajuns în faza decisivă. Faza grupelor de Eliminare se apropie încet de final și tot ceea ce este necunoscut va fi distrus într-o clipă. Germanii se promovaseră deja, dar la întâlnirea cu Liechtenstein au decis să aranjeze un schimb de focuri. Încărcările lui Hansie Flick au luat 20 de minute să lovească de patru ori poarta adversarilor. I-au ajutat însă pe oaspeți cu un cartonaș roșu, pe care Jens Hofer l-a primit în minutul 9. După această greșeală, un gol a deschis jocul pe penalty. Ilke Kundokan a lovit plasa de la unsprezece metri. Următoarele goluri au căzut în timpul antrenamentului. Daniel Kaufman a avut o victorie sinucigașă, apoi Leroy Sane și Marco Reyes au avut găuri în plasă. De atunci, nemților nu le-a fost ușor să blocheze și să marcheze mai multe goluri. Sane a marcat un alt gol imediat după pauză, urmat de Thomas Mல்லller. Bot Baku a marcat eficient, în timp ce M முller a marcat 8: 0. Dar nu s-a terminat aici pentru că încă mai avea un obiectiv propriu. S-a terminat 9-0.

România a remizat cu Islanda în al doilea meci al grupei. Astfel, oaspeții au ratat chiar șansele matematice ale play-off-urilor. Romanii au trebuit să lupte pentru el cu nordul Macedoniei, ceea ce i-a făcut pe locul doi.

READ  L. Euro 2024: O altă echipă este promovată. Remiză salvarea maghiarilor - Știri

H. care anterior câștigase cu Cipru. Croația urmărește Rusia în lupta pentru promovarea directă din lotul Sportna, iar victoria ei a trebuit să fie copiată de jucătorii balcanici. Lupta cu Malta a fost, așa cum era de așteptat, o plimbare pentru ei. Au câștigat cu rivalii lor 7: 1. În meciul dintre cele două echipe, Slovenia a remizat 2: 2 fără șanse de promovare.

Situația acestui grup este foarte interesantă. În final, Rusia este cu două puncte înaintea Croației. Meciul live dintre aceste echipe va avea loc la Zagreb. Fiecare decizie, în afară de victoria Croației, i-ar oferi Sbornei o promovare. Învinsul trebuie să fie mulțumit de play-off.

Malta – Croația 1: 7 (1: 4)

Obiective: Prosovic (31 de simplu) – Perisic (6), Galetta-Carr (22), Basalik (39), Motric (45), Major (47, 64), Grameric (53)

Slovacia – Slovenia 2: 2 (0: 1)

Obiective: Ontrage Duda (58-Gurney), Strelek (74) – Jazz (18), Mowlaja (62)

Germania – Liechtenstein 9: 0 (4: 0)

Obiective: Kundokan (11-Gurney), Kaufman (20-Sam), Sane (22, 49), Rias (23), Mல்லller (76), Gopal (88)