Germanii au depășit numărul letonilor. Un test final promițător înainte de Euro 2020

Germanii au depășit numărul letonilor.  Un test final promițător înainte de Euro 2020
A fost un masacru fotbalistic. Cu câteva zile înainte de începerea Euro 2020, echipa națională a Germaniei a fost impresionată de eficiența sa. Echipa condusă de Joachim Low 7: 1 a învins Letonia.

Michel Bigza

Jucători ai echipei naționale germane

PAP / EPA / THILO SCHMUELGEN / POOL / În imagine: jucătorii Germaniei

Și ultimul test al echipei naționale germane înainte de Euro 2020 s-a încheiat efectiv, iar echipa lui Joachim Loew nu a dat Letoniei nicio șansă și a fost ultimul meci.

Diferențele în tactica imediată a ambelor echipe au fost evidente pe teren. Încă de la început, nemții și-au atacat adversarul, dar au fost nevoiți să aștepte până în minutul 20 pentru a înscrie primul gol. Kai Havertz a condus apoi mingea în suprafața de pedeapsă și a alunecat înapoi la Ruben Goossens, care a tras un șut nedefensibil de la aproximativ șapte metri. El a marcat al doilea gol în 37 de secunde. Din păcate, unul dintre fundași a lovit mingea în suprafața de pedeapsă, a lovit piciorul lui Ilkay Gundogan și a încercat-o direct pe fereastră.

După alte șase minute, Thomas Muller a ridicat scorul la 3: 0. Jucătorul Bayern și-a terminat echipa dintr-un alt atac cu o lovitură liberă din suprafața de pedeapsă. El a marcat al patrulea gol în minutul 39. Havertz a marcat dintr-un unghi acut. Cu câteva clipe înainte de pauză, oaspeții au fost doborâți de Serge Gnabry cu un șut puternic din zona de pedeapsă.

Urmăriți videoclipul: Euro 2020. Un turneu dur împotriva polonezilor. „Pentru mine ar fi reușit să părăsesc trupa”

După ce și-au schimbat părțile, germanii nu au mai atacat cu atâta ferocitate ca în prima versiune. În minutul 50, Timo Werner a fost adus pe teren în a doua repriză și l-a învins pe portar cu un șut de cinci metri.

READ  Startul strălucit al lui Halep a fost un semnal pentru Sabalenka. Belarusul se va juca cu un prieten

Trebuie să așteptăm următoarele goluri până în ultimul sfert de oră. Onoarea Letoniei a fost salvată în minutul 75 de Aleksejs Saveljevs, care l-a învins pe Manuel Neuer cu o lovitură superbă. Răspunsul gazdelor a fost prompt. Leroy Sane a marcat rezultatul meciului la 7: 1.

Germania – Letonia 7: 1 (5: 0)
1: 0 – Robin Goossens 20 ‘
2: 0 – Ilkay Gundogan 21 ‘
3: 0 – Thomas Muller 27 ‘
4: 0 – Kai Havertz 39 ‘
5: 0 – Serge Gnabry 45 de minute
6: 0 – Timo Werner 50 ‘
6: 1 – Alexey Savelyev 75 ‘