Golul lui Alejandro Garnacho împotriva lui Everton și Manchester United

Va fi greu de depășit ceea ce a făcut reprezentantul Argentinei în vârstă de 19 ani în minutul trei al meciului care a avut loc la Goodison Park. Diogo Dalot a trimis o centrare din dreapta. La aproximativ 13 metri, Jarnacho a încercat o capotaie. Totul a ieșit perfect. A tras un șut și mingea a intrat pe sub bara Everton. Jordan Pickford nu a avut nicio șansă.

– Un gol care merită toți banii din lume! – Andrei Tvarovsky, a comentat meciul, chiar a fost mulțumit de gol.

E mai bun decât Rooney?

Se pare că golul marcat de Jarnacho a fost mai frumos decât golul legendar marcat de Wayne Rooney, care în sezonul 2010/11 l-a învins pe portar în mod similar în derby-ul de la Manchester.

Golul legendar al lui Rooney în derby-ul de la Manchester

Diavoli roșii eficienți

Everton a încercat să compenseze pierderea, dar în ciuda mai multor încercări interesante, mingea nu a vrut să intre în poarta lui Andre Onana.

Manchester United a crescut avantajul. În minutul 52, Anthony Martial a căzut în suprafața de pedeapsă. Arbitrul i-a arătat inițial un cartonaș galben pentru încercarea de a executa o lovitură de pedeapsă, dar după intervenția sistemului VAR, arbitrul și-a schimbat decizia. Ashley Young l-a doborât pe francez și Diavolii Roșii au primit un penalty. Marcus Rashford a transformat-o într-un gol.

Cu un sfert de oră înainte de final, oaspeții erau deja cu 3-0 înainte. Martial a încheiat jocul calm.

Un moment mai târziu, Vitaliy Mikulenko aproape să înscrie pentru Everton. Cu toate acestea, ucraineanul a lovit transversala.

A treia dezamăgire la rând pentru Tottenham

După un început de sezon strălucit, a fost clar că Tottenham a avut respirația scurtă. Tottenham a pierdut al treilea meci consecutiv de ligă duminică. De data aceasta, Aston Villa a eșuat acasă. Este adevărat că în minutul 22 gazdele au luat conducerea grație lui Giovani Lo Celso, dar după aceea doar jucătorii Villains au marcat.

În ultimul meci din prima repriză, Pau Torres a egalat scorul, iar Ollie Watkins a marcat în minutul 61. Aston Villa s-a impus cu 2-1 și ocupă locul patru în clasament. Tottenham este deja pe locul cinci.

Matty Cash a jucat 45 de minute pentru oaspeți. A primit cartonaș galben și a fost înlocuit de Leon Bailey la pauză.