Gornik – Radomiak: cine a câștigat? Rezultatul – sport pe sportdziennik.com

Gornik – Radomiak: cine a câștigat?  Rezultatul – sport pe sportdziennik.com

Doar fanii nu au dezamăgit la Zabrze… La deschiderea sezonului cu stadionul plin, „minerii” au pierdut cu Radomiak 0:2.

Gornik Zabrze – Radomiak Radom. relaţie

Zabarzi arăta de parcă erau încă în vacanță. Probleme la jocul mingii, pase inexacte și neînțelegeri între jucători. „Minerii” nu au putut pătrunde în vârful porții adverse.

Nici măcar nu au împușcat

Prima situație cea mai periculoasă este după doar 21 de minute de joc și Chrostos Donis ratează șutul de la distanță. După câteva minute, grecii au încercat să joace îngrijit, dar Daniel Pelica a fost pe măsură. Apoi Damien Jakubiek a ratat ținta. Nu au fost lovituri ratate de la gazde, nu au putut trece deloc înaintea poartei Radomiak, iar Philip Magchrewicz a rămas fără de lucru. La doar două sferturi de oră, Pawe Olkowski a lovit următorul și a fost singurul efort de echipă al lui Zabrze din primul segment.

La finalul primei reprize, Lisandro Semedo ar fi putut să înscrie, dar după șutul său mingea a trecut peste poartă. Fotbalistul din Capul Verde tocmai l-a prins de cap.

Vina lui Belica

După pauză, Zabrze a început cu o dublă schimbare, iar pe teren au apărut Norbert Wojciech și Lawrence Inali. Cu toate acestea, ea nu a făcut mare lucru. Dacă cineva atacă, sunt oaspeții. În minutul 57 am văzut o mutare solo a lui Rafa Volski, dar din fericire pentru „mineri” nu s-a terminat cu un șut pe poartă. În cele din urmă, dreptatea s-a făcut la o oră de la începutul meciului, iar atacurile și loviturile de la Radom și-au făcut plăcere.

READ  aleBank.pl - portalul economic - cel mai apropiat de finanțare

Pe stânga, David Abramowicz l-a depășit pe Daisuke Yokota, a tras o minge, iar Bielica a lovit mingea direct în picioarele lui Pedro Henrique, care a trântit-o în plasă din apropiere. Astfel, brazilianul, care a fost achiziționat de la portughezul Farense, s-ar putea bucura de un gol la debutul în campionat. O clipă mai târziu, echipa condusă de antrenorul român Konstantin Galcă conducea deja cu două goluri!

Eroarea de calificare a lui Bilica s-a încheiat cu o lovitură de cap a lui Volski. Henrique, portarul atacant Gornik – cel mai bun jucător din întâlnirea de duminică, a avut partea lui din toate. La capătul fileului Lukas Podolski ar fi putut înscrie, dar a ratat de la câțiva metri. Deschiderea sezonului de ligă la Zabrze nu a mers bine pentru gazde.

Gornik Zabrze – Radomiak 0: 2 (0: 0)

0:1 – Henrik, 60 min (asistat de Abramović), 0:2 Wolski, 66 min (lot de cap)

Miner: Bilica – Sekulić, Janicki, Szcześniak, Jensen (67 Siplak) – Olkowski (46 Wojtuszek), Rasak, Yokota (67 Dadok), Lukoszek (46 Ennali) – Podolski, Krawczyk (80 Chmarek). antrenor Ioan Urban.

radomiak: Majchrowicz – Jakubik, Rossi, Cichocki, Abramowicz – L. Semedo (74. Cayarga), Donis, Alves (79. Castaneda,), Wolski (79. Rocha), Machado (61. Grzesik) – Henrique (79. Kaput). antrenor Constantin Galke.

El a domnit: Thomas Musial. telespectatori: 16543. Cartonașe galbene: Yokota, Fuitosk.

în imaginea: Nu a fost meciul la care Gornik visase fanii.