Greacă și elvețiană fără pierderi. La scurt timp, speranța Kristinei Mladenovic s-a stins

Greacă și elvețiană fără pierderi.  La scurt timp, speranța Kristinei Mladenovic s-a stins

Maria Scari și Belinda Benesi nu au împărțit soarta lui Anas Jaber și Garbine Mogorze. Este posibil ca Grecia și elvețianii să fi câștigat meciurile de duminică de la Roland Garros 2022 Grand Slam.

Łukasz Iwanek

Maria Înfricoșătoare

PAP / EPA / MARTIN DIVISEK / În imagine: Maria Scari

Maria Scari (WTA 4), semifinalistă la ediția de anul trecut, a intrat duminică în competiție de la Roland Garros. Greaca a învins-o pe Clara Borrell cu 6:2, 6:3 (WTA 95). În 88 de minute, candidata a obținut 25 de puncte din 35 cu prima ei trecere. A fost ruptă de două ori și ea însăși a folosit cinci dintre cele 13 puncte de break. Scary a marcat 24 de lovituri la poartă și 29 de erori neforțate. Burel a marcat 13 victorii consecutive și 27 de faulturi. Cealaltă concurentă pentru doamna grecească este cehoaica Karolina Mochova, care a ajuns în semifinale la Australian Open 2021.

Belinda Benesi (WTA 14) a spart 6:1, 6:1 Rica Luca Jani (WTA 128) într-o oră. Elvețiana a obținut 22 de puncte din 29 cu prima ei pasă. Am spart trei din patru puncte de break și am schimbat șase din șapte puncte de break. Am trimis 28 de lovituri recente cu 16 erori neforțate. Jucătorul ungur câștigase nouă mingi consecutive și câștigase 10 faulturi.

Leila Fernandez (WTA 17) a învins-o pe Kristina Mladenovic (WTA 110) cu 6-0, 7-5. După primul set unilateral, al doilea set a fost plin de emoții. Franceza conducea cu 3-0, iar la 5:3 a avut două lovituri de set. Ea a pierdut patru meciuri consecutive și a terminat cu un dublu fault (10 meciuri în total). Ambii jucători de tenis au câștigat câte nouă puncte de break. Canadianul a repetat comanda de două ori și a marcat șase break-uri. Fernandez a ajuns în finala US Open în 2021. Mladenovic s-a clasat pe locul 10 în trecut. Cel mai bun rezultat al ei la Paris a fost în sferturile de finală din 2017.

READ  Campionatul de volei masculin 2023: Unde să urmăriți meciurile? Difuzare TV și streaming online

Urmăriți videoclipul: #dziejesiewspsport: Świątek s-a uitat la cupă și acolo… trebuie să vizionați acest videoclip
Cory Gauff (WTA 18) a învins-o pe Rebecca Marino (WTA 116) cu 7-5, 6-0. În primul set, cu 2:5, canadianul a egalat cu 5:5 (cu 4:5 apărând trei seturi). De atunci, americanul a câștigat opt ​​meciuri la rând. Jill Tishman (WTA 24) a zdrobit-o pe Bernarda Pera cu 6:2, 6:1 (WTA 122) în 62 de minute. Elvețienii au profitat de cinci puncte din pauza de nouă puncte.

Elise Mertens (WTA 33) a învins-o pe Elena Gabriella Ross (WTA 52) cu 6:3, 6:1. În 76 de minute, belgiana a primit de două ori, iar ea însăși a înlocuit șase din nouă ocazii de pauză. Ann Lee (WTA 64) a condus cu 6-3 3-2 cu Alison van Uytvanck (WTA 61), dar nu a putut continua din cauza unei accidentări la umărul drept.

Olga Danilovici (WTA 174) a câștigat cu 3:6, 7:6 (4), 6:2 de Dalma Galevich (WTA 98). Serbka a apărat două mingi identice în al doisprezecelea joc al setului secund. Aceasta a fost a patra bătălie în număr de trei sute din ultimele zile la Paris. Trei au jucat în play-off. Warwara Graczewa (WTA 71) a renăscut de la 3:5 în al treilea meci și a învins-o cu 4:6, 6:4, 7:5 pe Astra Sharma (WTA 144).

Donna Vekic (WTA 101) a învins-o pe Miriam Björklund (WTA 150) cu 7:6 (6), 6:2. Croatul a compensat descoperirea în ambele seturi. Prima dată, a urcat de la 2:4 și a salvat mingea de set în tiebreak. În al doilea meci de 0:2, ea a câștigat șase meciuri consecutive. Katerina Siniakova (WTA 47) a revenit cu 1-3 în primul joc și a câștigat cu 6-4, 7:6 (6) Petra Martic (WTA 70).

READ  Ibrahimovic s-a retras. Așa vorbește despre rudele lui [FRAGMENT KSIĄŻKI]

Roland Garros, Paris (Franța)
Grand Slam, terenuri pe zgura, fond de premiere de 43,6 milioane de euro
Duminică 22 mai

simplu feminin meciul runda 1:

Maria Skari (Grecia 4) a învins-o pe Clara Borrell (Franţa) cu 6-2, 6-3
Belinda Benesi (Elveția 14) Rika Luka Jani (Ungaria) 6-1, 6-1.
Leila Fernandez (Canada, 17 ani) Kristina Mladenovic (Franţa) 6-0, 7-5.
Cory Gauff (US 18) b Rebecca Marino (Canada Q) 7-5 6-0
Jill Teichmann (Elveția, 23 de ani) – Bernard Beer (SUA) 6-2, 6-1
Elise Mertens (Belgia 31) a învins-o pe Elena Gabriella Ross (România) cu 6-3, 6-1
Katerina Sinyakova (Cehia) a trecut de Petra Martic (Croația) cu 6-4, 7-6 (6).
Marie Bozkova (Republica Cehă) – Anastasja Jasanova (LP) 6:2, 6:1
Warwara Graczewa – Astra Sharma (Australia) 4:6, 6:4, 7:5
Alison van Uytvanck (Belgia) – Ann Lee (SUA) 3:6, 2:3 și s-a retras
Olga Danilovic (Serbia, Q) a trecut de Dalma Galvi (Ungaria) cu 3-6, 7-6 (4), 6-2.
Donna Vekic (Croația, Q) – Miriam Björklund (Suedia, Q) 7-6 (6) 6-2

Programul și rezultatele campionatului feminin

Vezi si:
Mare Stăpână a Mării!
Finala cosmică la Strasbourg! Andżelika Kerber și Kaja Juvan au susținut un concert