Greșeala costisitoare a lui Drogovsky a ajutat Juventus. „Bătrânul” în finala Cupei Italiei!

Greșeala costisitoare a lui Drogovsky a ajutat Juventus.  „Bătrânul” în finala Cupei Italiei!

Juventus se califică în finala Cupei Italiei! Jucătorii lui Allegri au învins-o pe Fiorentina cu 3-0 (1-0, 2-0) la general și se vor lupta cu Inter cu cupa.

Înainte de meciul de astăzi cu Juventus era într-o poziție mai bună. „Bătrâna” a câștigat primul ei meci de semifinală cu Fiorentina (1: 0) și în revanșă a rămas doar să-și confirme superioritatea.

Restul textului este sub videoclip

Am încercat să o fac în prima repriză. În minutul 29, Dusan Vlahovic a avut o mare șansă, dar sârbul a ratat mingea și mingea a mers în siguranță către coșul lui Bartomij Drogovsky, care a primit o șansă de la antrenorul echipei sale în formația de start.

Cu toate acestea, eșecul sârbilor a fost uitat curând. În minutul 32 a stat în fața ocaziei Bernardeschi, care a profitat de greșeala costisitoare a menționatului portar polonez. Şutul de fotbal italian a pus gazdele în avantaj cu 1-0.

Fiorentina, însă, ar fi putut duce la egalitate chiar înainte de a schimba echipele. Arthur Cabral a dat dovadă de o treabă grozavă în minutul 41, dar Perrin i-a ieșit în cale brazilianului care l-a oprit cu un spectacol uluitor.

După schimbarea echipei, oaspeții au continuat atacul, dar eforturile lor nu s-au încheiat încă. Lucas Koutra în minutul 51 a sărit la mijloc dintr-o porțiune fixă ​​a meciului, dar Perrin a arătat încă o dată un tackle superb.

Dar în minutul 56, jucătoarea „bătrână” s-a apropiat. Denis Zakaria s-a mutat într-o poziție bună, a șutat bine și a șutat bine, dar a lovit doar coloana dreaptă a porții sub paza lui Drojovsky.

READ  Iga Świątek s-a retras de la turneul de la Charleston din cauza unei „răniri minore la mână” - tenis

În minutul 69, Juventus a marcat al doilea gol, dar nu a fost recunoscut. Golul a fost marcat de Adrien Rabiot, dar francezul a fost în ofsaid, lucru care s-a remarcat datorită intervenției arbitrului asistent video.

Până la urmă, „bătrâna” și-a atins scopul. În minutul 94, Danilo a prins mingea și l-a învins pe Drojovsky cu un șut sigur, încheind astfel sosirea Juve în finala Cupei Italiei.

Wojciech Szczęsny a stat tot meciul pe bancă, în timp ce Krzysztof Piątek a intrat pe teren până în minutul 79.