Grupul lui Ashleigh Barty a pierdut. Mă tem de Roland Garros și de Karolina Pliskova

Grupul lui Ashleigh Barty a pierdut.  Mă tem de Roland Garros și de Karolina Pliskova
Ashleigh Barty a pierdut un set în fața Carlei Suarez la Marele Premiu din Wimbledon din 2021. Revelația turneului de anul acesta de la Roland Garros i-a cauzat serioase probleme Karolinei Pliskova.

Łukasz Iwanek

Petrecerea Ashleigh

PAP / EPA / FACUNDO ARRIZABALAGA / În imagine: Ashleigh Barty

Ashleigh Barty s-a alăturat marți la Wimbledon. Inițial, s-a confruntat cu Carla Suarez (WTA 138), care s-a întors recent în instanțele profesionale după ce a depășit cancerul. Australianul a câștigat victoria cu 6: 1, 5: 4, dar nu a evitat să piardă setul. În cele din urmă, ea a câștigat cu spaniola 6: 1, 6: 7 (1), 6: 1.

Într-o oră și 44 de minute, Barty a trimis 13 ași. A marcat 49 din 56 la prima ei pasă și 15 din 20 pe net. Australianul a apărat trei dintre cele patru puncte de break și a folosit toate cele cinci oportunități de breakout. A avut 38 de lovituri finale și 36 de faulturi neforțate. Suarez are 12 victorii directe și 20 de erori fatale. Un alt concurent al lui Barty va fi Anna Plinkova sau Timea Papus.

Karolina Pliskova (WTA 13) nu a evitat probleme. Cehul a revenit cu 2: 5 în primul set (a apărat mingea în 4: 5) și a învins-o pe Tamara Zidansek (WTA 47) cu 7: 5, 6: 4. Slovena a ajuns în semifinalele Roland Garros din acest an. . În 77 de minute, fosta șefă a trimis 10 ași și a câștigat 37 din 45 de puncte la prima ei pasă. A rupt patru din cele cinci puncte de break și a tranzacționat break-urile tuturor celor cinci șanse.

READ  Legia.Net - Legia Warszawa - Maher Emreli: Aștept primul meci în fața fanilor Legia

Elise Mertens (WTA 16) a învins-o pe Harriet Dart (WTA 142) cu 6-1 6-3 în 77 de minute. Belgianul a folosit cinci din cele 13 puncte de break. Maria Scari (WTA 18) distruge Arantxa Rus (WTA 84) 6: 1, 6: 1 în 49 de minute. Grecul a făcut șapte ași și nu a pierdut niciun punct la prima ei pasă (a marcat 15 din 15). Ons Jabeur (WTA 24) a câștigat 6: 2, 6: 1 cu Rebecca Peterson (WTA 60) în 61 de minute. Tunisia a obținut, de asemenea, un set complet de puncte pe primul său site web (18 din 18).

CampionateWimbledon (Marea Britanie)
Grand Slam, terenuri de iarbă, premii totale în sumă de 35 de milioane de lire sterline
Luni până marți, 28-29 iunie

Meci simplu feminin runda 1:

Ashleigh Barty (Australia, 1) peste Carla Suarez (Spania) 6-1, 6-1 (1) 6-1.
Karolina Pliskova (Republica Cehă 8) a învins-o pe Tamara Zidansek (Slovenia) cu 7-5, 6-4.
Elise Mertens (Belgia, 13 ani) a învins-o pe Harriet Dart (Marea Britanie, Cupa Mondială) cu 6-1, 6-3.
Maria Sakkari (Grecia 15) a învins-o pe Arantexa Ross (Olanda) cu 6-1, 6-1
Anas Jaber (Tunisia 21) a învins-o pe Rebecca Peterson (Suedia) cu 6-2 6-1
Teresa Martinkova (Republica Cehă) a învins-o pe Alison Riske (SUA, 28) cu 6-2 4 6 6 1.
Donna Vekic (Croația) – Anastasia Potapova (Rusia) 6-1, 6: 4
Nadia Podroska (Argentina) a învins-o pe Ann Lee (SUA) cu 6: 4, 7: 6 (1)
Lin Zhou (China) Pett Mona Barthel (Germania) 6: 7 (2), 6-3, 6-3
Shelby Rogers (SUA) – Samantha Stosur (Australia) 6: 1, 5: 7, 6: 3
Venus Williams (SUA) a învins-o pe Mihaela Buzarnescu (România) cu 7-5, 4-6, 6-3.
Claire Liu (SUA, Q) – Misaki Doi (Japonia) 2: 6, 6: 3, 9: 7

READ  „Knockout-ul” asupra lui Lewandowski a primit un scor de 1/10. Nu au milă. „Există o eroare gravă”