Haaland a fost rugat să o semneze și a fost criticat. Judecătorul roman avea motive întemeiate – Wiadomości

Riyad Mahrez (stânga) și Jude Bellingham (dreapta) în timpul meciului Manchester City-Borussia DortmundFoto: PAP / EPA / PETER POWELL

poate fi greșit

Ambii manageri au pariat pe efectul șocului – Pep Guardiola s-a întors din nou la atac și i-a lăsat pe Gabriel Jesus și Rahim Sterling pe bancă, în timp ce antrenorul Terzic i-a dat tânărului lateral Ansgar Knauf, care tocmai intrase în fotbalul serios, o șansă.

Lewandowski se va întoarce mai devreme decât se aștepta? BILD a indicat o posibilă dată

De la început, gazdele au jucat atacuri de poziție, dar Borussia a fost primul care a amenințat poarta adversarului când Bellingham a tras din zona de penalizare în minutul opt. A marcat primul gol în minutul 19. Emre Chan a apreciat greșit mijlocul terenului, Kevin De Bruyne a profitat de el și a creat rapid un avantaj pe contraatac. Belgianul a trecut la Foden, care a jucat greu în lumina reflectoarelor, dar Mahrez a salvat situația. Reprezentantul Algeriei a observat intrarea lui De Bruyne, iar belgianul a finalizat procedurile.

Oaspeții au încercat să răspundă cu aceeași armă, dar după ce au primit mingea de la Rodri, nu au putut trage. La sfârșitul celui de-al doilea sfert al meciului, a avut loc o altă situație crucială. După o centrare în interiorul suprafeței de pedeapsă, arbitrul a acordat un penalty pentru presupusul fault al lui Chan asupra lui Rodrim, dar arbitrul Hategan s-a răzgândit după ce a folosit sistemul VAR.

READ  România: un incendiu într-un spital. covid-19 pacienți au murit

Cutia lui Haaland

În minutele următoare, echipa națională a Germaniei se înrăutățea cu presiunea ridicată a „naționalelor”, dar în minutul 37 Jude Bellingham a fost aproape de egalare. Portarul Ederson a luat mingea în afara suprafeței de pedeapsă, iar tânărul englez a luat-o de la el, dar a jucat cu o „suprapunere” și arbitrul a oprit pe bună dreptate meciul. Gazdele au răspuns lovindu-l cu pumnul pe Foden, care era un intrus. În ciuda meciului față în față din ultimele secunde, următoarele goluri nu au fost marcate înainte de pauză.

Jerome Boateng și-a cunoscut viitorul. Apărarea Bayern va fi reconstruită

Erling Haaland a apărut după un moment de schimbare de latură. Atacantul norvegian a acceptat o pasă verticală a lui David, împingându-l pe Dias departe, dar singur nu l-a putut învinge pe Ederson. În următoarele părți, jucătorii lui Guardiola au încercat în primul rând să blocheze mai multe șanse de a înscrie un gol, iar Foden și Walker își căutau șansele.

BVB joacă până la capăt

Puțin peste o oră mai târziu, BVB a avut din nou o șansă – chiar în afara suprafeței de pedeapsă, Reus a executat o lovitură liberă, dar germanul a lovit zidul. Cu toate acestea, a dat ambelor echipe un impuls de atac – mai întâi Foden nu a avut 100% șanse după ce l-a trecut de De Bruyne, iar o clipă mai târziu Reus a fost din nou aproape de șansă. Jucătorii lui Terzic au avut din ce în ce mai puțin timp să înscrie un gol neprețuit în deplasare, dar Haaland a avut o dificultate deosebită în găsirea unui spațiu mic.

În ultimul sfert al orei, „cetățenii” au atacat mai îndrăzneți, iar de Bruyne și Foden au tras cu focuri periculoase. Cu toate acestea, a fost greu să împotrivesc impresia că un scor 1-0 se potrivea gazdelor. Această simplificare s-a răzbunat în minutul 84 – apoi Haaland a arătat o pasă superbă de deschidere, iar Reus a înscris egalul.

Din acel moment, jucătorii lui Guardiola au început să se grăbească, dar Borussia a crezut în sine și cu toată puterea a apărat o remiză foarte valoroasă împotriva revanșei. Eforturile lor nu au avut succes, cu toate acestea, cu un minut înainte de sfârșitul timpului regulamentar, De Bruyne a jucat „șaisprezece” din adâncurile terenului, iar Ilkay Gundogan a jucat pentru Phil Foden după o primire excelentă. Jucătorul Angliei a condus cu încredere mingea în plasă și a oferit clubului său un avantaj neprețuit înaintea returului din 14 aprilie.

READ  Așa arată Swing, primul tramvai Pesa Iași din România. Deja transportă pasageri [zdjęcia]

După meciul din tunelul care ducea la dressing, unul dintre arbitri s-a oprit Erling Haaland a cerut … autograful său. Această scenă a fost comentată pe larg de experți, fani și jucători de fotbal. Este acest comportament adecvat pentru un arbitru de ședință?

Manchester City – Borussia Dortmund 2: 1 (1: 0).

Obiective: Despre Manchester – Kevin De Bruyne (19), Phil Foden (90); Pentru Borussia – Marco Reus (84).

Judecător: Ovidiu Hategan (România).

alinierea:

Manchester Ederson. Kyle Walker, Robin Dias, John Stones, Joao Cancelo; Rodri, Ilkay; Gundogan, Kevin De Bruyne; Riyad Mahrez, Phil Foden, Bernardo Silva (59, Gabriel Jesus).

Borussia Dortmund: Marvin Lovit. Matteo Mori (81, Thomas Meunier), Mats Hummels, Akanji, Rafael Guerrero; Judd Bellingham, Emre Kahn, Mahmoud Daoud (81, Thomas Delaney); Angor Knauf (63 de ani, Giovanni Rina), Marco Reus, Erling Haaland.

Rezultate și program pentru sferturile de finală UEFA Champions League 2020/2021: