Handbal: Trăiască Kelsey cu a doua sa victorie în Liga Campionilor! Groază în Zaporizhia

Handbal: Trăiască Kelsey cu a doua sa victorie în Liga Campionilor!  Groază în Zaporizhia

Echipa Kelsey a fost un candidat puternic. După două serii de meciuri au pierdut și au câștigat. Au început sezonul cu o pierdere în deplasare cu Dinamo București 29:32, În timp ce în runda următoare de la Kielce au învins pe Telekom Veszprem cu același procent.

Motor a mai jucat două meciuri – în prima rundă ucrainenii l-au învins pe FC Porto acasă cu 30:27, iar în următoarea serie de meciuri au pierdut în fața Barcelonei (25:36).

Meciul a început bine pentru jucătorii lui Kielce – Mateusz Kornicki se descurca bine în poartă, echipa lui Talant Duyshebayev a preluat puțin.

Campionii polonezi au avut ghinion la penalty-uri – Arcadius Moreto a greșit de două ori, pentru că Gennadij Komoc a salvat-o. Branko Vugovic și Igor Karadzic au lipsit și ei la scurt timp. Primul gol dintr-o lovitură de pedeapsă a fost marcat de Vive abia în minutul 20 al meciului, când a marcat Alex Duyshebayev.

Așa că jucătorii lui Kelsey își jucau jocul și păstrau conducerea în siguranță. Problemele au început la sfârșitul primei jumătăți, când proprietarii terenului au recuperat multe pierderi. În cele din urmă, echipa lui Kelsey a condus cu un gol până la sfârșitul primei reprize.

READ  Scene uimitoare de la echipa națională a Poloniei. O rețetă pentru succes? Carol Kloss: Îmi ascund mândria în buzunar

După pauză, oaspeții și-au menținut conducerea, deși ucrainenii au fost din ce în ce mai periculoși. Însă în primele minute ale reprizei a doua, au marcat o mulțime de erori, care s-au încheiat în penalty-uri de mai multe ori, iar în minutul 39 a primit cartonaș roșu pentru Wiaczesław Bochan pentru că a lovit adversarul în față. Acest lucru a ajutat echipa lui Kielce să își mențină supremația, dar nu pentru mult timp – gazdele au egalat competiția după 42 de minute de meci.

Comock a luat din nou atingerea finală – portarul echipei gazdă apăra o nouă lovitură de pedeapsă, care, din cauza ineficienței jucătorilor lui Kelsey, i-a pus într-o situație din ce în ce mai rea. Cu 5 minute înainte de final, Motor a preluat conducerea neașteptată. Cu toate acestea, Kelsey nu a rămas datori – Andreas Wolff a reușit bine în poartă, datorită căruia campionii polonezi au recâștigat conducerea cu 2,5 minute înainte de final, pe care au reușit să-l păstreze.

Motor Zaporozhye – omża Vive Kielce 25:26 (13:14)