Hubert Hurkacz – Alexei Popyrin: scor meci și raport – Indian Wells 2023 – Tenis

Tânărul de 26 de ani din Wroclaw a avut nevoie de o pauză a serviciului unui adversar în primul set, două în al doilea și 74 de minute de joc pentru a câștiga primul său meci de simplu la „raiul tenisului” din acest an, așa cum este numit evenimentul din California. .

Hurkacz a dictat termenii

Cap de serie numărul nouă, polonezul a dictat condițiile pe teren, și a lucrat și mai bine – a servit nouă ași și în părțile decisive din primul set și la începutul celui de-al doilea a marcat o serie de cinci meciuri câștigate, ceea ce i-a permis pentru a controla cursul meciului.

Horkacz (locul 11 ​​la ATP) s-a întâlnit cu un jucător de tenis cu doi ani mai tânăr decât Sydney la Indian Wells (locul 11 ​​la ATP) în urmă cu doi ani și, de asemenea, a câștigat cu încredere în două seturi.

Următorul challenger pentru pol, care a avut o așa-zisă piesă liberă la deschidere, va fi Tommy Ball de luni. Amploarea dificultății va fi mult mai mare, pentru că omologul american este pe locul 19 în clasamentul ATP și a făcut multe progrese în ultimele luni. A fost semifinalist la Australian Open de anul acesta și, în pregătirea a două prestigioase competiții de primăvară din Statele Unite, finalist la Acapulco.

El este asociat și cu polonezul, pentru că sâmbătă a început și turneul de la Indian Wells cu o victorie 6: 3, 6: 3 în fața germanului Jan-Lennard Struff.

Hurkacz – Paul: Bilanțul meciurilor

Hurkacz și Paul au un singur meci în statisticile oficiale – în 2021, în Sala Parisului, Percy Pollack a câștigat în două seturi aprige. Dar, în pandemia din 2020, ei s-au confruntat de două ori la turnee amicale din Statele Unite, iar antrenorul american Craig Boynton a câștigat și el de două ori.

READ  Antrenorul Albaniei într-o realitate alternativă. Așa a descris Polonia

La Indian Wells, Hurkacz participă simultan la competiția de dublu. Împreună cu bulgarul Grigor Dimitru, îi vor înfrunta în optimile de finală pe Rohan Bubana din India și pe australianul Matthew Ebden.