Hubert Hurkacz – Denis Shapovalov. Când este meciul? când?

Hubert Hurkacz – Denis Shapovalov.  Când este meciul?  când?

Din cauza ploii, între prima și ultima minge au trecut 30 de ore din meciul lui Hubert Hurkacz cu americanul Brandon Nakashima din turul doi al French Open de la Paris. „Prefer cu siguranță când este pe jos”, a recunoscut tenismenul polonez după ce a câștigat cu 6:7 (2-7), 6:1, 6:3, 7:6 (7-5). Îl va înfrunta în runda următoare

Nakashima a fost următorul jucător, după Shintaro Mochizuki, cu care Hurkacz s-a confruntat pentru prima dată în carieră. În runda de deschidere, l-a învins pe japonez cu 4:6, 6:3, 3:6, 6:0, 6:3, iar împotriva americanului, aflat pe locul 84 în clasamentul mondial, a evoluat mai bine și i-a oferit un singur set. .

Deși jucătorii au petrecut trei ore și 14 minute pe teren, meciul a durat mult mai mult pentru că a început miercuri la ora 11. Apoi a fost întrerupt de ploaie în primul set, scorul a fost 6:5 pentru americani, iar în acea zi tenismenii nu s-au mai întors pe teren.

Joi au început competiția și la ora 11, dar înainte de a termina meciul au fost nevoiți să meargă de două ori la vestiar din cauza ploii. Întinderea finală a durat doar 20 de minute, pentru că au revenit în meci la 5:5 în setul patru.

„Am început fiecare pauză cu exerciții de întindere, apoi am mâncat ceva mic. Meciurile au fost amânate la fiecare jumătate de oră sau de oră, așa că nu se știa când vom începe și trebuia să avem grijă să nu mâncăm înainte de meci. a dezvăluit Hurkacz.

El a adăugat: „Este important să te relaxezi și în pauze. Dacă te concentrezi tot timpul pe meci, te vei simți epuizat, iar când vei păși pe teren, nu vei mai avea energie”.

READ  Festivalul Mini Autostrăzi din Gdansk. Vezi stelele pe autostrada viitorului

A avut probleme minore joi dimineață când a pierdut departajarea. Ulterior a preluat controlul asupra evenimentelor în instanță. Pe tot parcursul meciului, Nakashima nu a reușit să o rupă o dată.

Polonezul a recunoscut: „Întotdeauna este diferit când joci cu cineva pentru prima dată. Aceste 40 de minute de miercuri m-au ajutat cu siguranță, a fost un pic de adaptare”.

În tiebreak-ul setului al cincilea, Hurkacz nu a pierdut nici măcar o clipă. De la scorul 5-5, a marcat două puncte și a trecut în turul următor. Jucătorul antrenorului Craig Boynton a încheiat meciul în stil propriu cu o lovitură zdrobitoare. A servit 16 dintre ei în tot meciul.

Următorul adversar al jucătorului de la Wrocław, în vârstă de 27 de ani, va fi Denis Shapovalov, cu doi ani mai tânăr decât el. Canadianul a învins-o pe americanca Frances Tiafoe, cap de serie pe locul 25, 6-7 (4-7), 6-4, 6-2, 6-4.

Shapovalov este doar pe locul 118 în clasamentul mondial. Cel mai mare clasament al ei – locul 10 – a fost în septembrie 2020. La Paris, nu a trecut niciodată de turul al treilea. Hurkacz are un bilanț de 4-1 împotriva lui, dar se vor înfrunta pentru prima dată pe un teren de zgură.

„Un jucător foarte agresiv, căruia îi place să ia inițiativa. Are șuturi uimitoare. Poate greși uneori, dar este foarte dinamic. Dacă i se permite să conducă jocul, profită de ocaziile pe care le are.” spuse polonezul. Ieși în evidență față de cei mai apropiați concurenți.

Teoretic, Hurkacz ar trebui să joace vineri meciul din turul al treilea, dar din cauza ploii există o mare întârziere în planul de joc și încă nu se știe ce meciuri se vor juca în acea zi.

READ  Ultimul meci al lui Touchstone în echipa națională? Ceea ce spun este că naționala Poloniei nu poate face mai bine

„Cu siguranță prefer să fie cald, cald și însorit”, a spus el „În acest sezon, a fost foarte cald și plăcut doar pe terenurile pe zgură, iar în restul timpului a fost foarte frig foarte dificil.”

Cel mai bun rezultat al lui Hurkacz la Openul Francez a fost ajungerea în 1/8 de finală, la care a ajuns în 2022.

Când este meciul dintre Hurkač și Shapovalov? Aceasta este o întrebare pe care și-o pun fanii tenisului. Meciul dintre Hurkacz și Shapovalov va avea loc vineri, 31 mai. Polonezul și canadianul vor intra pe teren pe locul trei de la ora 11:00. Înaintea meciului Hurkacz – Shapovalov vor avea loc lupte între Olga Danilović – Donna Vekic și Chloe Paquet – Marketa Vondrousova.