iar începem! Real Madrid s-a salvat după o lovitură de colț

iar începem!  Real Madrid s-a salvat după o lovitură de colț

PAP/EPA / PAP/EPA/Javier Lizon / Vinicius a revenit în meci după accidentare

Michel Bigza

Jucătorii lui Real Madrid s-au confruntat cu probleme majore în meciul cu Mallorca. Bara transversală și stâlpul au salvat familia regală. În final, Antonio Rudiger a marcat golul victoriei pentru gazde (1-0).

Real Madrid a terminat 2023 în fruntea Ligii, dar a fost doar înaintea Girona cu un golaveraj mai bun. Rivalul său, Mallorca, nu a pierdut miercuri din decembrie. Ultima dată când echipa a terminat fără puncte a fost la Madrid împotriva lui Atletico.

Oaspeții au început cu curaj, dar Real a luat rapid inițiativa. Echipa Regală și-a amenințat mai serios adversarii în minutul 20. Luka Modric i-a pasat o minge verticală lui Vinicius Junior, care a șutat din apropiere din colțul suprafeței porții spre stâlpul îndepărtat. A greșit cu centimetri.

După ce au trecut două sferturi de timp, apărarea oaspeților a comis o greșeală. Jucătorii lui Real Madrid au luat mingea. Vinicius a încercat să șuteze din suprafața de pedeapsă cu piciorul drept mai slab, dar acesta a ratat.

Brazilianul, care a revenit în meci după accidentare, s-a arătat din nou în minutul 37 când a tras un șut puternic de la distanță. Predrag Rajkovic a reușit să îndepărteze mingea. În mod neașteptat, Mallorca ar fi putut înscrie cu trei minute înainte de finalul primei reprize, când lovitura de cap de la șase metri a lui Antonio Sanchez a lovit transversala. În prelungiri, Kyle Larin a șutat pe lângă poartă în confuzie.

READ  Media: O altă transmisie grozavă de la Raków. Suma din Premier League este impresionantă

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportcie: Momente frumoase. Arkadiusz Melik în rolul principal

După ce și-a schimbat partea, Mallorca a devenit mai activă în atac. Golul a fost periculos de mai multe ori și Andriy Lunin a apărut impresionant pe teren. Oaspeții au fost cel mai aproape de a marca în minutul 54, când Samu Costa a primit mingea în fața suprafeței de pedeapsă. Șutul a sărit din exteriorul stâlpului.

Royals au avut probleme multă vreme, deoarece nu au putut să atace și să înceapă să amenințe Mallorca. S-a întâmplat abia în minutul 69. Rodrigo s-a trezit într-o confruntare unu-la-unu cu portarul, care a șutat instinctiv mingea departe. Brahim Diaz a trimis mingea cu capul în poarta goală și a lovit bara!

În ultimul sfert de oră, vicecampiona spaniolă a căutat mai activ golul victoriei. A reușit în minutul 78. Luka Modric a trimis o centrare dintr-o lovitură de colț la metrul șapte, iar Antonio Rudiger a tras o lovitură de cap insuportabilă. Așa cum s-a întâmplat în meciul anterior cu Deportivo Alaves, gazdele au reușit în cele din urmă să spargă apărarea adversarilor după o lovitură liberă.

În timp ce gazdele au fost înainte, nu i-au lăsat Mallorca să facă mare lucru și au dus rezultatul până la capăt fără probleme majore.

Real Madrid – Mallorca 1-0 (0-0)
1-0 – Antonio Rudiger 78’

Compozitii:

Real Madrid: Andriy Lunin – Dani Carvajal, Antonio Rudiger, Aurelien Chouamini, Fran Garcia – Federico Valverde, Luka Modric (Dano Ceballos 86'), Toni Kroos (67' Joselu), Jude Bellingham – Rodrigo Goes (86' Lucas Vazquez), Vinicius Junior ( 86'). 60' Brahim Diaz).

RCD Mallorca: Predrag Rajkovic – Pablo Maffeo, Giovanni Gonzalez, Raylo, Matija Nastasic, Seppi van der Heijden (46' Tony Lato) – Antonio Sanchez (83' Amath Ndiaye), Manu Morlanes (73' Omar Mascarell), Samu Costa, Dani Rodriguez (75 ) ). 'Serge Darder) – Kyle Larin (73' Abdon Prats).

READ  Szczsny va salva penalty-ul, dar apoi judecătorul va interveni [WIDEO] baek nimic

Cartonașe galbene: Rodrigo, Lunin (Real), Van der Heyden, Nastasic, Maffeo (Mallorca).

Judecător: Alejandro Ruiz.

Xavi nu a lăsat nicio îndoială. „Rocky și Lewandowski pot juca împreună”.
Cuvintele misterioase ale lui Carlo Ancelotti. — Acesta este ultimul meu loc.