Iga Svetek a învins-o pe Camila Giorgi în turul al treilea al turneului de la Miami

Iga Svetek – Kamila Giorgi 6:1, 6:1

Lupta dintre Świątek și Giorgi trebuia să aibă loc vineri, dar din cauza ploii abundente, aceasta a fost amânată pentru sâmbătă.

Camila Giorgi

Au fost și probleme de vreme în acea zi. Jucătorul nostru trebuia să joace în jurul orei 20:30. În cele din urmă, am intrat în judecată după ora 23, ora noastră.

imagine

Świątek în timpul antrenamentului la Miami

Un început minunat de Crăciun

A început grozav pentru Świątek, pentru că a fost o realizare uriașă. Italiana a făcut atât de multe greșeli cu pasa ei, încât a pierdut-o. Începuse expresul polonez din Miami. Într-o clipă, cel mai bine clasat jucător a câștigat meciul nr. 2, terminând-o cu o lovitură uimitoare din revers. 2-0 pentru a începe. A fost grozav, apoi mai bine.

Italiana avea mereu probleme cu serviciul ei. Ea a înregistrat a cincea greșeală dublă după primele 15 minute de joc. La acest nivel este de neiertat. Pentru Svetek, acesta a fost măcinat pentru moară. A fost înainte cu 3-0. Trei meciuri și două pauze pentru liderul WTA.

Cariera lui Iga era bine în curs. Ea a câștigat meciul următor cu scorul zero. Italiana părea neputincioasă, iar expresia ei părea de parcă ar fi vrut să încheie meciul. Ea s-a retras. În sfârşit, a reuşit ceva, în sfârşit cu declaraţia ei. Apoi l-a speriat foarte mult pe lider și a surprins-o cu puterea și acuratețea ei. Era aproape de a pătrunde. Cu un revers perfect, Świątek nici măcar nu a dat înapoi. Giorgi avea deja 40-0, dar nu cu Iga în acele numere. Ea a compensat pierderile și a ajuns la 5: 1. Ea a încheiat primul joc de 37 de minute cu un forehand pe linie. Precizie și clasă.

READ  Liga de top. Legia va semna un antrenor român? Privind calendarul, ceva nu pare în regulă - sportul
imagine

Świątek este de neoprit

Świątek a urmat exemplul

Poza meciului nu s-a schimbat în setul doi. Ambele jucătoare de tenis și-au ținut serviciul până la al patrulea joc, până când italianca a scăzut din nou (o altă eroare de dublu serviciu!) și și-a permis un break. Świątek a fost de neoprit, agresivă și foarte rapidă și a continuat să trimită mingea într-o parte și apoi în cealaltă parte a terenului, forțându-și adversara să alerge. A mers. Ea conducea deja 3:1.

După încă trei meciuri fără multă istorie, cu încă o pauză din buze, meciul s-a terminat. Control complet al numărului 1 printre jucătorii de tenis. 6:1, 6:1.

Meciul Świętek-Nośkova are loc la miezul nopții de duminică până luni, ora poloneză.