Iga Svetek este doar pe locul șase, cu Robert Lewandowski la mare distanță. Regulă strictă a jurnaliştilor

Iga Svetek este doar pe locul șase, cu Robert Lewandowski la mare distanță.  Regulă strictă a jurnaliştilor

Biles a câștigat patru medalii de aur și una de argint la campionatele mondiale de anul acesta de la Anvers. În participările sale anterioare la competiții de acest rang, gimnasta de 142 cm înălțime a câștigat până la 23 de medalii de aur.

Americanul de 26 de ani a primit 353 de voturi. Următoarele locuri au fost ocupate de alergătoarea kenyană Faith Kipyegon – 329 și fotbalistul spaniol Aitana Bunmati – 297.

Înaintea lui Svetek, care a primit 203 de voturi, au venit schioarea americană Mikaela Shiffrin – 256, și alergătoarea etiopienă Tigist Assefa – 237.

Djokovic, în vârstă de 36 de ani, este numărul unu din lume, iar 2023 a fost un alt an de mare succes în cariera sa. A câștigat trei turnee de Grand Slam: Australian Open, French Open și US Open.

Sârbul a primit 616 de voturi, înaintea săriturii cu coșchișor suedez Armand Duplantis cu 335 de voturi și a argentinianului Lionel Messi cu 277 de voturi.

Naționala de fotbal a Argentinei a fost aleasă ca echipa anului – pentru a doua oară consecutiv – cu o majoritate de 666 de voturi.

La sondaj au participat 405 jurnalişti din presă, radio, televiziune, media electronică şi fotojurnalişti din 107 ţări.

Federația Internațională a Presei Sportive, care își va sărbători centenarul în 2024, a fost fondată de jurnaliști, inclusiv polonezi, care au reflectat despre Jocurile Olimpice din 1924 de la Paris.