Iga Šviotec în turul doi de la Roland Garros! Mai întâi problemele, apoi concertul

Iga Šviotec în turul doi de la Roland Garros!  Mai întâi problemele, apoi concertul

Iga Švedek a învins-o pe spaniola Kristina Buxa cu 6:4, 6:0 în prima rundă a Openului Francez de Grand Slam de la Paris. Tenisista polonez este cea mai mare cap de serie la acest eveniment. Următorul ei adversar va fi Claire Liu.

Schuetek, care va sărbători miercuri cea de-a 22-a aniversare, va apăra titlul pe care l-a cucerit în urmă cu un an. Pe cărți, Roland Garros a fost și cel mai bun în 2020.

VEZI ȘI: Campionul Roland Garros 2021, eliminat!

Responsabilitatea antrenorului Tomas Wiktorowski a venit la Paris după un turneu neplăcut la Roma, unde a fost nevoită să se retragă în sferturile de finală din cauza unei accidentări la coapsă. Înaintea Openului Francez, poloneza a spus că este la maxim, iar meciul de marți a confirmat acest lucru.

Totuși, începutul a fost dificil. Świątek a fost adesea greșit ca adversar nr. 70 pe lista WTA și ambii jucători au avut probleme în a-și păstra serviciul. În primul set, jucătorul polonez a comis până la 15 faulturi neforțate. Drept urmare, meciul a fost egalat cu scorul de 4: 4. Însă următoarele două meciuri i-au revenit jucătorului polonez, aflat la jumătatea turului doi.

Setul al doilea a fost o dominație completă pentru campioana apărătoare. Adversarul a reușit să câștige doar 7 mingi, iar meciul s-a încheiat după 1 oră și 13 minute.

Nu erau mulți fani în tribune, dar erau mulți fani polonezi. Švetek le-a mulțumit pentru sprijinul acordat după meci.

Primele runde nu sunt niciodată ușoare și aveți nevoie de ceva timp pentru a vă adapta condițiilor. Nu-mi amintesc să fi jucat aici cu vânturi atât de puternice. Mă bucur că am reușit să câștig, – a spus tenismenul de la Raszyn într-o scurtă conversație pe teren.

READ  Ușile Ligii Campionilor sunt închise pentru Rakov. Campioana poloneză încă nutrește speranțe

Aceasta a fost a doua întâlnire a acestor jucători și a doua victorie pentru Schvitec. Ea o învinsese anterior pe Buxa în runda a treia a Australian Open din acest an.

Spaniolul nu și-a luat încă rămas bun de la Paris. Iar la dublu, ea a făcut pereche cu Alja Rosolska și se va confrunta miercuri, în primul tur, cu americanii de serie Desira Krawczyk și Hutch Demi Shores.

Švedik va juca joi meciul din turul doi.