Iga Świątek cu o altă promovare la Indian Wells. Cunoaștem perechile din sferturile de finală

Iga Świątek cu o altă promovare la Indian Wells.  Cunoaștem perechile din sferturile de finală

Getty Images/Julian Feeney/Foto: Ega Schvitek

Rafal Smolensky

Iga Świątek își continuă eforturile de a câștiga prestigiosul BNP Paribas Open pentru a doua oară consecutiv. Marți seară, jucătorul polonez a avansat în sferturile de finală. Cum arată scara campionatului după meciurile din turul al patrulea?

Cei doi campioni de la US Open s-au ciocnit marți pe terenul central. Iga Świątek a învins-o pe britanică Emma Raducan cu 6:3, 6:1 și, astfel, a avansat în sferturile de finală fără să piardă niciun set. Acesta este încă un pas pentru actualul lider în clasamentul WTA spre apărarea campionatului la competiția BNP Paribas Open.

Tânărul de 21 de ani din Raszyn va mai juca joi un duel. Și apoi adversara ei va fi românca Sorana Cîrstea. În aceeași zi, va avea loc al doilea meci de sferturi de finală al liderului turneului, unde Karolina Muchova din Republica Cehă o va înfrunta pe campioana de la Wimbledon 2022, Jelena Rybakina din Kazahstan. Veți ști ora exactă pentru aceste întâlniri de miercuri, când programul meciurilor este publicat pentru joi.

Ambele sferturi de finală din partea inferioară a turneului se vor juca miercuri. În sesiunea de zi (21:00 d.Hr.) vor concura americanca Coco Gauff și câștigătoarea Australian Open 2023, bielorusa Arina Sabalenka. Seara (2:00 ora noastră) se vor întâlni grecoaica Maria Sakkari și cehoaica Petra Kvitova.

Transmisiunile turneului WTA 1000 hard court de la Indian Wells pot fi urmărite pe Canal + Sport. Acoperirea textului live a meciului Świątek – Cirstea va fi disponibilă pe portalul WP SportoweFakty.

READ  Tammy Abraham este pe cale să părăsească Chelsea. Există un acord preliminar, timpul pentru decizia jucătorului

Perechi de sferturi de finală ale turneului de simplu feminin la BNP Paribas Open 2023:

miercuri, 15 martie

Maria Sakkari (Grecia, 7) – Petra Kvitova (Cehia, 15).
Coco Gauff (SUA, 6) – Arina Sabalenka (2)

joi, 16 martie

Iga Swiczek (Polonia, 1) vs Sorana Cirstea (România)
Karolina Muchova (Republica Cehă) – Jelena Rybakina (Kazahstan 10)

Urmărește meciurile din Turul WTA cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători de top pe CANAL+ online (link sponsorizat)