Iga Świątek în semifinalele turneului de la Indian Wells!

Świątek a început cu o victorie rapidă în primul joc și l-a spart pe româncă în al doilea, dar apoi adversarul a trecut o vreme în avantaj. După alte două meciuri aprige, scorul a fost 2: 2.

Vezi și: Cazul de la meciul jucătorilor de tenis proeminenți din Indian Wells. A existat fraudă?

Totuși, a fost unul dintre puținele momente în care Cîrstea, pe locul 83 în clasamentul mondial, a ripostat cu favorita poloneză. Ulterior, Świątek a câștigat opt ​​meciuri la rând, luptându-se doar în ultimul set al primului set, când a trebuit să lupte puțin mai mult pentru a-și sparge adversara. În cele din urmă, ea a câștigat al doilea set 6: 3, pierzând un joc la serviciu.

Acesta a fost al doilea duel al acestor tenismeni în competiții de elită. Poloneza a fost mai bună și în optimile de finală ale Openului Australian de Grand Slam de anul trecut.

Deschizând competiția din California, Schuetek, care va împlini 22 de ani în mai, și-a primit așa-zisul. În turul doi a învins cu uşurinţă cu 6-0, 6-1 americanca Claire Liu, iar în al treilea a trebuit să muncească din greu pentru a o elimina cu 6-3, 7-6 (7-1), cap de serie a 32-a, pe canadianul Bianca Andreescu. În 1/8 de finală, i-a fost mai ușor cu britanica Emma Raducano – 6: 3, 6: 1.

Adversara lui Šwiczek în semifinale – cap de serie nr. 10. Rybakina – a învins-o anterior pe cehoaica Karolina Mochová cu 7: 6 (7-4), 2: 6, 6: 4. Poloneza a jucat până acum de două ori cu reprezentanta Kazahstanului. Ea a câștigat în două seturi în urmă cu doi ani la Ostrava, dar la Australian Open de anul acesta, în optimile de finală, Rybakina a fost înainte.

READ  Italiana s-a dat jos din genunchi. Ucraineana este mai bună decât un ucigaș de femei polonez

În turul doi, Magda Linette a fost eliminată, și a fost învinsă de Emma Radokan. Poznań a concurat și la dublu, alături de Katie McNally. Perechea polono-americană a ajuns în sferturi.