Iga Świątek nu va fi la Berlin, dar va avea un accent polonez. Campioni de Grand Slam la start

Iga Świątek nu va fi la Berlin, dar va avea un accent polonez.  Campioni de Grand Slam la start
Magdalena Froch, singurul single polonez care a jucat în WTA 500 la Berlin Patru campioni de Grand Slam se vor alătura competiției pe iarbă.

Łukasz Iwanek

Magdalena Froch

WP SportoweFakty / Tomasz Kudala / Foto: Magdalena Fręch

Una dintre vedetele turneului de la Berlin trebuia să fie Iga Świątek, dar s-a retras. Duminică, tenismenul de la Russein se afla la Paris, unde a jucat alături de Bethany Mattek-Sands în finala de dublu Roland Garros. Cu toate acestea, va exista un accent polonez în capitala Germaniei. Magdalena Froch s-a calificat și se va confrunta cu finalista US Open 2017 Madison Keys (meciul este deja luni). În runda a doua, cea mai bună sămânță a acestui conflict o va întâlni pe cea mai înaltă sămânță Ariana Sabalenka.

Patru campioni de Grand Slam vor concerta la Berlin. Corbin Muguruza (nr. 6) va juca împotriva Soranei Cîrstea. Victoria Azarenka (nr. 7) o va înfrunta pe Andrea Petkovic. Antelica Gerber se întâlnește cu Mizaki Toy. Fostul șef al clasamentului i-a învins pe japonezi în prima rundă a Australian Open 2016 și a apărat mingea meciului și apoi a câștigat titlul. Bianca Andres (nr. 3) a primit o geantă și se va confrunta cu Amanda Anisimova sau Alice Garnett.

Belinda Benici (nr. 5) este asociată cu Jul Niemire. Carolina Muchova (nr. 8) va juca rolul Veronicai Gutermetova. Pe lângă Sabalenga și Andres, Elena Svitolina (nr. 2) și Carolina Bliskova (nr. 4) vor începe runda a doua. Rivala ucraineană Yekaterina Alexandrova sau Anna Kalinska. Găsiți-o pe ceha Jessica Begula sau Haley Baptist.

Revenire la Berlin WTA Tour Map. Jucătorii de tenis au concurat ultima dată în oraș în 2008, iar titlul a fost câștigat de Dinara Safina. Din 1896, când a avut loc prima ediție a German Open, competiția s-a jucat întotdeauna pe terenuri de lut, dar până în 1978 a fost găzduită de Hamburg.

READ  Magnatul alcoolului deschide un depozit în România

bett1open, Berlin, Germania)
WTA 500, Bull Court, fond de premii 565,5 mii. Dolari

Desenați blocul principal:

Arna Sabalenka (Belarus, 1) Regula liberă
Magdalena Froch (Polonia, K) – Madison Keys (SUA)
Marquette Vondrosova (Republica Cehă) – Ludmila Samsonova (Rusia, K)
Veronica Gutermetova (Rusia) v Carolina Muchova (Republica Cehă, 8)

Carolina Bliskova (Republica Cehă, 4) p
Jessica Begula (SUA) – Haley Baptist (SUA, K)
Antelika Gerber (Germania) – Misaki Toy (Japonia, K)
Andrea Petkovic (Germania, WC) v Victoria Azarenka (Belarus, 7)

Corbin Muguruza (Spania, 6) – Sorna Cyrstia (România)
Jelena Rybakina (Kazahstan) – Shelby Rogers (SUA)
Amanda Anisimova (SUA) – Alice Garnett (Franța)
Bianca Andrescu (Canada, 3) p

Belinda Benici (Elveția, 5) P. Joule Niemeyer (Germania, K)
Petra Mardic (Croația) – Asia Muhammad (SUA, Q)
Ekaterina Alexandrova (Rusia) – Anna Kalinska (Rusia, WC)
Elena Svitolina (Ucraina, 2) Mult succes

Barbora Krezhikova mulțumește ghidului mort. „Ultimele sale cuvinte: Bucură-te de tenis”
A ajuns în finala lui Roland Carros cu o accidentare. „Mi-am spus: dacă voi câștiga, voi plânge”

Urmăriți videoclipul: Polonia ca șantier major de construcții înainte de primul meci. „A fost foarte puțin timp pentru moarte”

Va câștiga Magdalena Froch Madison Keys?