În alte țări, jumătate și jumătate. Ai nevoie de o Supercupă în Polonia?

În alte țări, jumătate și jumătate.  Ai nevoie de o Supercupă în Polonia?

Unora le place să se joace, altora le place să amâne. Gazdele sunt pe cale să joace cel mai important meci din Cupele Europene, Rakov Czestochowa așteaptă încă în liniște startul sezonului și Cupele Europene. Are sens Supercupa?

Să începem cu Supercupa fiind o oportunitate de a expune trofeul. Lech Poznań a câștigat în mai Campionatul Poloniei, ultimul trofeu pe care l-a câștigat în 2016, când a câștigat Supercupa, învingând în finală Legia. Chiar dacă veteranii au luat atunci coroana dublă. Este o pauză lungă pentru un club precum Kolejorz. Între timp au câștigat cluburi precum Arka, Cracovia, Lechia și Piast, ceea ce înseamnă că nu era prea multă putere pe termen lung. Raków Częstochowa Fără rafturi de frământat cu cești. Anul trecut, a sărbătorit cea de-a 100-a aniversare. Abia atunci a început să câștige. În 1967, au fost în finala Cupei Poloniei, iar anul înainte și acum – ambii au câștigat. În plus, în urmă cu un an au învins Legia Warszawa în finala Supercupei.

Rapoarte ciudate

Am auzit deja declarații ciudate din ambele părți. Jan van den Brohm a vrut să amâne meciul din start. Argumentul aici este revanșa cu Karabakh Akhtam de la Baku. Un zbor de patru ore va reveni cu siguranță cumva, plus o ușoară schimbare de oră și condiții meteorologice diferite. Lechites a vrut să zboare în Azerbaidjan cât mai curând posibil. Nu vor face asta sâmbătă din cauza jocului. Pot începe duminică și au la dispoziție 48 de ore înainte de revanșă. Așa că se știe deja că Coljores va juca sâmbătă seara cu echipa de rezervă.

Marek Babsun, pe de altă parte. – Sunt puțin surprins de această abordare a acestui concurs și de acoperirea pe care au creat-o unele site-uri media. Nu este bine să devalorizezi atât de mult această competiție. Ne devalorizăm și liga pentru că este o competiție între campioană și vicecampion și câștigătoarea Cupei Poloniei. Este o competiție pentru trofeu. Oricine spune că acesta nu este un conflict important nu spune adevărul. Subiectele de amânare sunt banale. Vreau să subliniez încă o dată că jucăm pentru trofeu – a spus antrenorul lui Ragho. Este clar că implicit are dreptate. O ceașcă este întotdeauna ceva valoros. Problema a fost că în două săptămâni, Rakov Piast a fost nevoit să aștepte meciul din etapa a 2-a din Extraklasa cu Kliwis. Cu toate acestea, la cererea locuitorilor din Częstochowa, a fost amânat… nu știu când. Toate acestea vor face ca „Medaliile” să fie mai bine pregătite pentru revanșa cu Astana din turul doi de calificare pentru Liga Conferințelor.

READ  "Handlesplot": Polexit - Dark Script | Polonia face ecou DW

Nu pot câștiga Supercupa Masters

Ironia este că în realitățile poloneze de obicei câștigătorul Cupei Poloniei – sau finalista acesteia – este cel care a câștigat recent Supercupa. Ultimele șapte ediții au fost câștigate de echipele care s-au găsit acolo, grație jocurilor de cupă. Ultimul campion care a câștigat Supercupa a fost… Lech Poznan în 2015. Anterior, piesa a câștigat în 2012 la Śląsk Wrocław, în 2007 la Zagłębie Lubin și în 2001 la Wisła Kraków. Asta câștigă campionii. Desigur, Supercupa nu este întotdeauna practică. Nu am văzut astfel de jocuri în 2002, 2003 și 2005.

Cine a tras echipele?

Interesant este că Supercupa 2011 a avut loc și a fost deschisă pe Stadionul Național. În sfârșit, întâlnirea a fost programată să aibă loc în 2012. Întâlnirea nu a avut loc. Termenul ar fi trebuit să fie februarie, dar procedurile foarte lungi s-au încheiat cu refuzul cluburilor care participă la 1/16 de finală a Ligii Europa. Motivele logistice și de infrastructură au fost obstacole. Poliția nu a vrut să fie de acord cu un meci cu mize mari și au fost probleme la amenajarea gazonului la noua unitate. Celebra sentință a lui Jonah Mucha a fost și ea inventată atunci. Ministrul sportului de la acea vreme a întrebat: „Cine a extras echipele pentru acest turneu?” a întrebat el foarte serios.

Cum este in alte tari?

Ne-am concentrat mai mult pe ligile din cercul nostru cultural. La nord sau la sud-est de noi. Nu mergem spre vest pentru că este greu să ne comparăm din punct de vedere al fotbalului și al finanțelor.

În acest weekend, două ligi din Europa Centrală și de Est au început deja să joace. Vorbim de liga bulgară și sârbă. Fără Supercupe în niciunul dintre cazuri. Pur și simplu vor pleca și vor juca. Ne-am uitat la calendar în acest weekend și am văzut trei Supercupe în afara Poloniei. Jucă împotriva lui Dinamo Hajduk în Croația. Cu toate acestea, diferența este destul de semnificativă. Dinamo începe preliminariile Ligii Campionilor din turul doi, ceea ce înseamnă că trofeele mai sunt la o săptămână și jumătate distanță. Începe runda a treia a Hajduk Split Conference League.

READ  Fetele junioare vor evolua in amicalul Trofeului Carpati din Romania

Vor juca și în Rusia și România. În primul caz, nu există trofee din motive evidente. În al doilea rând, însă, situația este similară cu a noastră. CFR Cluj va juca oricând în reluarea primului tur de calificare pentru Liga Campionilor. Însă campioana României, Pinik, va juca acasă la Erevan și va fi cu siguranță favoriți în această revanșă. Remiză fără goluri în Armenia. Adversara lor este Sepsi Sfantu Gheorghe, care va intra in competitie in LKE din turul doi.

De exemplu, ungurii nu au mai jucat în Supercupă de mulți ani, la fel ca și cehii, ultima câștigătoare fiind Viktoria Pilsno în 2015. O decizie similară au luat și suedezii, iar Supercupa din 2015 a fost și ea finală. Norvegia a renunțat în 2019 și încă nu a reluat. De asemenea, slovacii, slovenii, macedonenii și letonii nu au propria Supercupă.

Unde au jucat sau vor juca Super Bowl?

Lituania – în februarie, înaintea ligii (ciclul de primăvară-toamnă)
Irlanda – februarie înainte de Liga (primăvară-toamnă)
Georgia – februarie înainte de ligă (ciclu de primăvară-toamnă)
Estonia – în februarie, înaintea ligii (ciclul de primăvară-toamnă)
Kazahstan – în martie, înaintea ligii (ciclul de primăvară-toamnă)
Belarus – în martie, înaintea ligii (ciclul de primăvară-toamnă)
Islanda – aprilie înainte de liga (ciclul primăvară-toamnă)