În România, fără a pierde niciun grup

În manșa secundă din optimile de finală ale Cupei CEV, Aluron CMC Warta Zawiercie a trecut cu 3-0 de SCM Craiova în prima manșă disputată joi, 21 decembrie. Acest rezultat le-a garantat avansarea în runda următoare a competiției, unde se va confrunta cu italianul Allianz Milano.

Startul meciului a fost egal până când scorul a devenit 5: 5. După un atac la punct al lui Bartosz Kwolek și o aruncare de la margine a lui Mihai Tarta, Zawiercie a luat conducerea cu scorul de 7: 5. Totuși, după un joc bun, gazdele au reușit să egaleze cu scorul de 8:8. Jocul bun de atac și de servire al lui Jurassic Knights le-a permis să preia conducerea încă o dată. Ei au reușit să mențină un avantaj de două puncte pentru o mare parte a jocului, dar gazdele au egalat din nou la 21:21 după un fault asupra lui Robert Kalin. În momentele decisive ale setului, Kwolek și Mateusz Pjanic nu s-au lăsat, permițându-i lui Aloron să câștige primul set cu scorul de 25:23.

Gazdele au început mai bine setul al doilea și au condus cu 3-1. Cu toate acestea, după un timp, scorul a fost 5:5, iar după acțiunile ulterioare, Jurassic Knights conduceau cu 10:6. Mateusz Pjanic a evoluat bine atât în ​​atac, cât și în blocaj. După una dintre ele, rezultatul a fost 15:8. Avantajul părea atât de sigur, încât antrenorul Viniarski a decis să facă schimbări treptate și mai mulți jucători au apărut de la fața locului pe teren. A devenit din ce în ce mai greu pentru adversari să încheie atacul, iar când Kwolek și Benic l-au blocat pe Milan Krstić, Jurassic Knights au avut pentru prima dată un avantaj de zece puncte în acest meci cu un scor de 22:12. Ei au câștigat Grupa B cu 16 puncte și au trecut astfel în etapa următoare a Cupei CEV.

READ  Cuvintele lui Iga Świątek au provocat o furtună. Si bun! Așa ar trebui să acționați

În setul trei, Michal Winiarski i-a lăsat pe înlocuitori pe teren. Cu toate acestea, calitatea jocului nu a scăzut deloc și în faza inițială Aluron a fost înainte cu 8:4. Jurassic Knights și-au menținut un nivel bun de recepție, ceea ce a făcut ca atacul lor să fie foarte eficient. Gąsior a fost foarte eficient în atac, eficacitatea sa în atac ajungând la 63%. Avantajul echipei Zawiercie a fost sigur și s-a ridicat la patru sau cinci puncte. Grupa s-a încheiat cu scorul de 25:19.

Miercuri, 10 ianuarie, de la ora 17.30, Aluron CMC Warta Zawiercie va juca în etapa următoare împotriva lui Allianz Milano.