Înfrângerea șoc a României la Strasbourg. Carolina Bliskova a întâlnit un alt concurent

Înfrângerea șoc a României la Strasbourg.  Carolina Bliskova a întâlnit un alt concurent

Jucătoarea română de tenis Sorana Cirstia a suferit o înfrângere șoc în fața Yokoderinei Makarova, în vârstă de 26 de ani, la WTA 250 de la Strasbourg. Bernardo Pera va fi următorul rival al Carolinei Bliskova.

Lucas Ivanek

Sorana Cirstia

Getty Images / Robert Franch / În fotografie: Sorana Cirstia

Cel de-al 36-lea Turneu WTA are loc la Strasbourg. Una dintre favorite a fost finalista de anul trecut, Sorana Cirstia (WTA 27). De data aceasta a fost eliminat în primul tur. Marți, ea a pierdut în fața Ekaterina Makarova, în vârstă de 26 de ani (WTA 348), cu 6: 1, 3: 6, 2: 6. În minutul 94, românul a făcut cinci greșeli duble. Ea a avut patru erupții și a murit de cinci ori.

Carolina Bliskova a întâlnit un alt concurent. În sferturi, cea mai mare cap de serie cehă îl va înfrunta pe Bernardo Pera (WTA 122), care a învins-o pe Elena-Gabriela Roose (WTA 52) cu 7: 5, 6: 4. În primul set, jucătorul american a revenit cu scorul de 2:4. În al doilea joc, a renunțat la un avantaj de 3-3 și a mai lovit trei jocuri. Într-un joc de două ore și opt minute, Pera a salvat 8 din 10 break-uri și a trecut la patru din cele cinci break-uri.

Fiona Ferro (WTA 139) a învins-o pe Angelina Gabujewa (WTA 594) cu 6: 3, 6: 4. Franțuzoaica a folosit toate cele cinci dintre cele nouă puncte de break. Anna-Lena Fritz (WTA 207) a câștigat cu 4: 6, 6: 3, 7: 6 (5) Daria Saville (WTA 130) două ore și 37 de minute mai târziu. Germanii s-au întors de la 4: 6, 0: 2. În setul trei, jucătorul australian a urmat și a ieșit. A condus tiebreak-ul cu scorul de 0: 3. În ea, a mai pierdut trei puncte, scor 5-4.

READ  Lista potențialilor concurenți este aproape completă - KKSLECH.com - KKS Lech Poznań

Urmărește videoclipul: Se numește Putere! Uită-te la ce și-a imaginat Anita Volodorsik

Maryna Zaniewska (WTA 65) a avansat în sferturi de finală, învingând-o pe Harmony Dawn (WTA 112) cu 4: 6, 7: 5, 6: 1. Delegația belgiană din Ucraina a renaștet din statul 4: 6, 0: 3. În 2,5 ore de joc, a folosit opt ​​din 18 puncte de break. Ei vor juca fie Bliskova, fie Pera în semifinale joi.

Internationalnex de Strasbourg, Strasbourg (Franța)