înot. Campionatele Europene de la Roma 2022. David Popovici cu record mondial la 100 m liber. Paulina Beda și Anna Dowgeard fără medalie la proba de 50 m fluture

înot.  Campionatele Europene de la Roma 2022. David Popovici cu record mondial la 100 m liber.  Paulina Beda și Anna Dowgeard fără medalie la proba de 50 m fluture

Sâmbătă, proba de 50 m fluture a fost prima finală a Campionatului European de anul acesta, cu doi reprezentanți polonezi în competiție. Beda a înotat mai repede decât semifinala – 26.01, dar a rămas cu un loc mai departe de podium. Dowgiert și olandeză Kim Busch fosta aequo – 26.35.

Favorita Sarah Sjörstrom – 24,96 câștigate. A fost a 15-a medalie de aur pentru o suedeză la Campionatele Europene din 2008.

Polonezii au făcut o performanță grozavă în semifinale

Dintre cei patru polonezi care au participat la semifinalele de sâmbătă, trei și-au luat șansele. Jakub Majarski, al cincilea concurent la Jocurile Olimpice de la Tokyo, a intrat la 100 m fluture cu un al patrulea rezultat – 51.58. Adrian Jaskiewicz, al cărui scor de 52,68 a fost suficient de bun pentru locul 14, a fost eliminat din competiția ulterioară.

David Viquiera a avut și motive să fie fericit. Deținătorul recordului polonez la clasa 200 clasică a obținut al doilea cel mai bun rezultat al carierei sale – 2.10.60, care s-a tradus în locul patru în semifinale. Aleksandra Polańska a avansat la proba decisivă de 200 m liber cu al optulea rezultat al competiției (1.58.87).

David Popvc cu recordul mondial

În a treia zi a turneului de la Foro Italico, românul David Popivci a primit ovație în picioare pentru prestația sa. Tânărul de 17 ani din București și-a obișnuit deja pe fani cu performanțe grozave. A fost de două ori medaliat cu aur la Campionatele Mondiale de la Budapesta anul acesta. La Roma, titlul de 100 m crawl a fost obținut cu un record mondial – 48,86.

READ  Criză pe piaţa cerealelor: românii şi bulgarii emit o declaraţie comună

– A trebuit să fiu foarte calm și răbdător pentru a doborî recordul mondial. Este uimitor și unic, unde recordul anterior a fost stabilit de brazilianul Cesar Cielo în 2009 – a explicat înotatorul, care plănuiește să înceapă la Campionatul Mondial de juniori din Peru la sfârșitul lunii august.

Sursa: Getty Images David Popovic stabilește un record mondial la 100 de metri