Înot – MEJ: 2 medalii de bronz pentru realizări poloneze!

Sâmbăta a fost la fel de reușită pentru naționala Poloniei ca și predecesorii ei la Campionatele Europene de juniori. Seara, Krzysztof Chmelevsky a câștigat două medalii de bronz și ștafeta liberă masculină.

Mai mulți polonezi au obținut o promovare în tururile de calificare de dimineață. În timp ce la 100 m liber am avut trei albi și roșii la start, asta e Krzysztof Matuszewski Am putut merge mai departe cu un scor de 51,01. Aceeași distanță, dar în spate îi aparținea complet Ksouri bun. Favoritul nostru pentru a câștiga medalia în turul de calificare a fost cel mai rapid dintre toate cele șase seturi de bază – tânărul de 16 ani a ajuns la 54.15 și a avansat ușor în semifinalele de seară. Trebuia să-l vedem pe următorul actor polonez în semifinala de 50 m în stil Butterfly, pentru că s-a calificat acolo Matthews Mamcars Cu un scor de 24,69. Pe de altă parte, în reluare, specialistul nostru a navigat de la o distanță de 100 de metri într-o broască – Philip Urbanski L-a învins pe sârb și a câștigat o performanță în semifinale mai târziu.

Femeile au fost și ele la înălțime – au câștigat promovarea la 100 m spate Laura Bernatcare a fost a treia în grupa ei după 1:03,57. În schimb, el este cu un an mai tânăr Julia Smurzyńska Ea a avut un timp de 1:04.56, care a fost suficient pentru a deveni a doua rezervă. Am avut un reprezentant puternic în cursa rețelei. Carolina Bechowicz Am înotat în al doilea grup și ea a fost cea mai bună dintre ei. 1:09.79 i-a oferit tânărului de 17 ani o parte din sesiunea de seară. De asemenea, putem urmări reprezentanții polonezi în semifinale, începând cu 50m stil fluture – Amelia Maric În cursa ei, ea a ocupat locul doi cu un timp de 27.01 secunde, în timp ce Polina Serbiaowska Ea a ajuns la linia de sosire cu un timp de 0,06 secunde, mai rău decât al prietenei ei și au mers amândoi mai departe. Doi Biao Reds s-au calificat la stil liber și au fost Justyna Poznańska (2:19, 21) și Natalia Pikarska (2: 20,94). Ştafeta 4x200m masculin a fost şi ea norocoasă pentru polonezi. Domnilor: Jacob Walter, Kasper Pluzka, Michai Brozynski și Adam Zibel Cu un timp de 7:28,32, ca grupă a treia, s-au calificat în finală.

READ  ZAKSA a trecut deja de criză? Lovitura de KO în volei, frica în ochii concurenților

E timpul pentru decizii de seară și mai multe medalii. Doamnele specializate în modelul fluture au fost primele. La o distanta decisiva de 200 de metri Natalia Pikarska Nu și-a abordat restul adversarelor și a ajuns ultima oară pe linia de sosire cu un timp de 2:16.76, ceea ce i-a oferit o a doua înfrângere în fața României.

În semifinalele probei de 100 de metri a fost jucător liber Krzysztof Matuszewski. Rivalul MKS de la Bydgoszcz a fost la înălțime cu micul „Q” avansând în marea finală. Pole (50.40) a fost mai rapid decât britanicul, Whittle și Painter și spaniolul Campos.

Încă o dată, a confirmat performanța impresionantă a fanilor Ksouri bun. Medaliatul cu bronz la Campionatele Mondiale de la Budapesta și-a depășit complet rivalii, obținând un rezultat impresionant de 53.11 și stabilind un nou record mondial. Al doilea pole, Philip Kosinski, a încheiat timpul cu un timp de 56.16 și a ajuns pe locul al doilea pe lista de rezervă.

Ea era și ea în rânduri așteptând posibile schimbări Carolina Bechowicz – Timpul 1: 09.82 în semifinale la 100 de metri cu o broască care i-a oferit doar primul loc de rezervă. Nici bătălia de semifinală de 100 de metri cu o broască nu a fost fericită Philip Urbanski. Stâlpul a ajuns la linia de sosire ca penultima linie cu un timp de 1:02.67.

Le vom vedea și pe polonezele la 50 m Fluture în lupta pentru medalii. Ambii Polina Serbiaowskace sau ce Amelia Maric Au fost promovați din semifinale. Juniorii noștri au trecut linia de sosire în 26.94 și, respectiv, 27.02 – acesta a fost al cincilea și al șaselea cel mai bun timp al lor în semifinale. În competiția masculină din această competiție a ocupat primul loc în rezervă Maciej Golinsky (24.45).

READ  Nu am venit aici să pierd astfel de jocuri › FCBarca.com

Fetele care au concurat în proba de 200 de metri mixt nu s-au calificat în finală. ori Justyna Poznańska – 2:19.23 și Natalia Pikarska 2:27.25 Nu a fost suficient cu rezultate atât de bune pentru adversari. Laura Bernatcare și-a încercat mâna pe spate la jumătatea distanței, nu a reușit nici ea să se califice în finală cu un timp de 1:02.95.

Sâmbătă a adăugat un alt disc în geanta poloneză Krzysztof Chmielewski. Atletul nostru olimpic din Tokyo ne-a dat din nou motive să fim mândri – în finala probei de 800 m mixt a fost în pole position pentru o perioadă foarte lungă de timp. Bătălia a fost însă până la capăt și chiar înainte de linia de sosire, magnatul italian Lorenzo Gallusi și românul au fost învinși de Vlad Ștefan Stanko. Cu toate acestea, echipa „Muszelka” din Varșovia a cronometrat 7:56.81, ceea ce i-a oferit o medalie de bronz la Campionatele Europene.

În cele din urmă, echipele de ștafetă masculine au apărut în apă. Albii și roșii au avut șanse mari să urce oriunde pe podium și și-au făcut treaba! Domnilor, cu o formație puțin diferită de cea din play-off (Ksawery Masiuk, Krzysztof Matuszewski, Adam Zdybel, Jakub Walter) S-au luptat înverșunat cu italienii și cu turcii, iar britanicii erau la spatele lor. Un alt disc de bronz a umplut sacul de medalii al polonezilor după ce ștafeta noastră a ajuns la linia de sosire cu un scor final de 7:21,33.

Rezultatele finale cu participarea polonezilor:

La 200 de metri de site-ul Butterfly Ladies:

1. Lana Podar (Bosnia și Herțegovina) – 2: 08.92
2. Tabatha Avitande (Franţa) – 2: 12.06
3. Anna Porcari (Italia) – 2: 12.20

8. Natalia Bikarska – 2: 16.76

READ  volei. Campionatele Europene de Volei. Fericirea schimbătoare a gospodinelor

Alexandra Suzek

Sunt un susținător ferm al albilor și roșiilor de când eram copil. Sunt cel mai apropiat de volei și snowboarding, dar urmăresc aproape toate competițiile la care participă reprezentanții noștri. Pe site, mă ocup în principal de volei, și scriu și despre handbal, atletism, canotaj, scrimă și snowboarding.