Învinge echipa națională de volei a Poloniei după un meci aprig! A fost o departajare

Învinge echipa națională de volei a Poloniei după un meci aprig!  A fost o departajare

Campionatul European Under 17 are loc în perioada 11-22 iulie în Ungaria și Serbia. În faza grupelor, disputată în sistem „round-robin”, echipele vor juca câte șapte meciuri. Primele două echipe din fiecare grupă vor trece în semifinale. Al doilea grup include: Belgia, Franța, Grecia, Germania, România, Slovenia, Turcia și Ungaria.

Vezi și: Women’s Volley Nations League: Final Tournament. Când joacă fetele poloneze? Difuzarea meciului

Naționala Poloniei a început foarte bine primul meci. Hana Rydzimska nu a încetinit în atacul cu brațul (8:5). În plus, Weronika Janusz a făcut bine la serviciu (12:6). Italienii nu aveau de gând să depună armele. Asia Spaziano s-a descurcat din ce în ce mai bine de la serviciu la serviciu (14:14). Din acel moment și până la finalul primei părți a întâlnirii, meciul pe ambele părți ale fileului a fost egal. În momentele decisive, polonezele și-au păstrat calmul, câștigând cu 25:23.

Echipa Italiei a aflat rapid de înfrângere. În al doilea set, am dominat jocul în fiecare element (7:12, 11:18). Reprezentanții polonezi nu au găsit nicio modalitate de a-și opri rivalii. Poate că italienii au câștigat acest set (14:25).

Atribuirea numărului trei la starea 11:11 a fost egală. Nicio echipă nu a reușit să dezvolte o funcție sigură. Zofia Pinderska a marcat puncte pe partea poloneză. De la mijlocul acestui joc, italienii au început să-și crească câștigul de 14:18. Polonezele au avut probleme în a accepta serviciile Katerinei Peroni. Naționala Italiei nu s-a lăsat luată de la victorie, menținând concentrarea corectă. În ultima măsură, o blocare efectivă a marcat Ariana Povolenta (17:25).

Setul al patrulea a fost cel mai egal dintre toate. Nici polonezii, nici italienii nu au mai putut construi un avantaj sigur, deși în prima parte echipa poloneză a fost în frunte cu un raport de 13: 7. Biało-Czerwone a jucat cu încredere și a atacat. Cu toate acestea, concurenții au zguduit curând 14:14. Din acel moment, a existat o bătălie acerbă pentru fiecare punct practic până la sfârșit. De data aceasta, acuzațiile lui Krzysztof Janczak au tăcut (25:23).

READ  Cupa Mondială: nemții i-au zdrobit pe unguri, cunoaștem prima moștenire a elitei [WIDEO]

Câștigătorul meciului a fost decis prin departajare. Naționala Italiei și-a impus rapid ritmul jucătorilor polonezi, luând conducerea (4: 9). Gaia Novello nu a renunțat la domeniul de serviciu. Și naționala Poloniei a luptat până la capăt (8:11), dar ultimul cuvânt în acest meci le-a aparținut voleibalistilor din Italia. Ludovica Tocini a încheiat meciul cu un blocaj câștigător (10:15).

Polonia – Italia 2: 3 (25:23, 14:25, 17:25, 25:23, 10:15)