Israelul a luptat până la capăt în concursul pe care îl aveau la îndemână

Ca urmare a escaladării conflictului armat cu Hamas, Israelul nu a participat la două meciuri de calificare în octombrie – împotriva Elveției și Kosovo. A început să recupereze deficitul în urmă cu câteva zile în Balcani, unde a pierdut cu 0-1.

Înfrângerea i-a complicat și mai mult situația în grupă înaintea meciului de miercuri de la Feldschule. Nu s-a făcut niciodată mai bine după aceea.

Schema a fost parțial implementată

O remiză pare corectă. În prima repriză, elvețienii au fost mai specifici. Au lovit de două ori bara transversală a porții lui Israel și, în cele din urmă, în minutul 36, Ruben Vargas a trimis mingea în plasă cu o lovitură de cap abil.

Israelul a fost aproape de a egala la începutul reprizei secunde. Un șut mai târziu, bara transversală i-a ajutat de data aceasta pe elvețian. Israelienii ambițioși au dominat următoarele minute și au fost răsplătiți cu un gol. Shawn Weissman a marcat în minutul 88.

Ultimele minute au fost tensionate, dar nu au schimbat rezultatul.

Au mai rămas două jocuri

Nu a fost un rezultat de care israelienii au fost mulțumiți, întrucât într-un meci paralel, românii au învins Andorra cu 4-0.

Așadar, după ce au jucat opt ​​meciuri, în fruntea grupei se află Elveția și România (16 puncte fiecare), urmate de naționala Israelului (12 puncte).