Istanbul 2023: Jakub Szymanski vicecampion european! Polonia încheie HME cu șapte medalii – Știri

Istanbul 2023: Jakub Szymanski vicecampion european!  Polonia încheie HME cu șapte medalii – Știri

Vă invităm să urmăriți reflectarea Campionatului European la Radio poloneză și site-ul web Polskieradio24.pl. Reporterii noștri Cezary Gurjew și Rafał Bała vor fi la Istanbul.

Jakub Szymański a fost una dintre speranțele poloneze pentru o medalie la Campionatele Europene în sală de la Istanbul. În sesiunea de dimineață, tânărul de 20 de ani și-a înregistrat a doua semifinală, confirmând cea mai mare performanță din sezonul indoor din acest an. Krzysztof Kiljan a avansat în finală.

Jakub Szymański a avut o performanță grozavă

Finala campionatelor este finala de 60 m garduri. După cum s-a dovedit, el a adus și a șaptea medalie pentru naționala Poloniei la Istanbul.

Startul cursei nu a fost foarte reușit pentru polonez. Jakub Szymański a stat puțin la start, dar cu fiecare metru a recuperat pierderile. A cronometrat 7,63 secunde pentru a termina pe locul doi.

Doar mai bun decât polonezul a fost Jason Joseph, care a depășit recordul elvețian cu un timp de 7,41 secunde. Juste din Franța a câștigat medalia de bronz Kwao-Mathe a completat distanța cu obstacole în 7,59 secunde.

asculta
02:04 Szymanski.mp3 Rafas Bala (IAR) a vorbit cu vicecampionul european Jakub Szymanski după meci.

Șapte medalii pentru Polonia

Medalia lui Szymański a fost prima pentru țara noastră la acest turneu în 23 de ani.

READ  Tokyo 2020. O cursă bună pentru polonezi le oferă progrese în semifinale

A fost aproape de cel de-al doilea podium al polonezilor începând din finală. Krzysztof Kiljan a terminat în cele din urmă pe locul șase, cu un timp de 7,63 secunde.

asculta
00:34 Kiljan.mp3 Locul șase în finală i-a revenit celui de-al doilea sărituri cu prăjini Christoph Giljohn. (IR)

În final, Biało-Czerwoni a încheiat campionatul de la Istanbul cu șapte medalii: patru de argint și trei de bronz.

Rezultate din finala de duminică la Campionatele Europene de atletism de la Istanbul și polonezi:

femei
800 m
1. Keeley Hodgkinson (Marea Britanie) 1:58.66
2. Anita Horvat (Slovenia) 2:00.54
3. Agnes Raharolahi (Franţa) 2.00.85

18. Angelica Sarna (Polonia) 2.05.50 eliminată în turul de calificare.
21. Margarita Kosanova (Polonia) 2.06.00 eliminată în turul de calificare
60 m
1. Rita Hurske (Finlanda) 7,79
2. Nadine Visser (Olanda) 7,84
3. Compania Ditaji (Elveția) 7.91

14. Veronika Nagyk (Polonia) 8.15 Ieșire din semifinală.
1. Olanda 3.25.66
(Lieke Klaver, Eveline Saalberg, Cathelijn Peeters, Femke Bol)
2. Italia 3.28.61
(Alice Mangione, Ayomide Folorunso, Anna Polinari, Eleonora Marchiando)