Italiana s-a dat jos din genunchi. Ucraineana este mai bună decât un ucigaș de femei polonez

Italiana s-a dat jos din genunchi.  Ucraineana este mai bună decât un ucigaș de femei polonez

Italiana Jasmine Paolini a ieșit din prima grupă învinsă și a trimis-o departe pe elvețiana Victoria Golubic. Ucraineana Katerina Bindel, care a eliminat-o pe croația Petra Martic, este încă în meciul câștigător al titlului WTA 250 de la Varșovia.

Łukasz Iwanek

Jasmine Paolini

PAP / Leszek Szymański / În imagine: Jasmine Paolini

Vineri, semifinaliștii turneului au fost selectați la Varșovia. Jasmine Paolini (WTA 58) a câștigat cu 1:6, 6:2, 6:2 de Victoria Golubic (WTA 103). Într-un meci de 1 oră 56 de minute, italianca a tras de cinci ori, iar ea însăși a folosit șase dintre cele opt puncte ale sale pentru a rupe ritmul. El este încă în joc pentru un al doilea titlu WTA Tour. Ea a câștigat anul trecut la Portoroz.

Petra Martic (WTA 56) a eliminat în tururile precedente două poloneze, Wironica Valkoska și Maja Chualinska. A fost suspendată în sferturile de finală. Croata a pierdut conducerea cu 6:1, 2:0 și a pierdut 6:1, 3:6, 4:6 cu Katrina Bindel (WTA 190). În setul trei, Martic a egalat 4: 4 cu 1: 4, dar ucraineanele au câștigat următoarele două meciuri.

În meciul de două ore și cinci minute, Martic a trimis nouă ași. Ambii jucători au marcat șase break-uri. Bindel a mai marcat opt ​​puncte (84-76) și a ajuns în prima semifinală WTA de la turneul de anul trecut de la Gdynia. Ucraineanca a pierdut în fața cehiei Jessica Malikova, dar a intrat în categoria principală ca „învinsă norocoasă”. În primul tur, a eliminat-o pe Marina Zaniuska, care a apărat titlul.

Urmărește videoclipul: #dziejewspport: Așa arată sărbătorile actorului polonez
Anna Bogdan (WTA 108) a spart-o pe Laura Pigossi (WTA 113) cu 6:1, 6:1 în 66 de minute. România a spart patru din cinci puncte de break și a folosit șase din opt oportunități de breakout. Ea a câștigat 52 din cele 79 de puncte pe care le-a jucat (65,8%).

READ  Bourg-en-Bresse – Ślěsk Wrocław [TRANSMISJA]

Sâmbătă, Paolini o va înfrunta pe Caroline Garcia, care până acum a pierdut ambele meciuri cu ea. Franța a ajuns în fruntea US Open 2020 și luna aceasta la Lausanne, toate odată în primul tur. Bindel va juca împotriva lui Bogdan, care a marcat cu el 2-1. Anul trecut, femeile ucrainene au obținut două victorii la Budapesta și Linz. Românului îi plăcea să câștige în urmă cu șase ani la Mallorca.

BNP Paribas Poland OpenVarșovia, Polonia)
WTA 250, terenuri pe zgură, premiu total în bani de 251,7 mii. dolar
Vineri 29 iulie

Simplu sferturi de finală:

Jasmine Paolini (Italia, 10 ani) a trecut de Viktoria Golubic (Elveția) cu 1-1, 6-2, 6-2.
Katerina Bendel (Ucraina, L.L.) pe Petra Martic (8) 1-6 6-3 6-4
Ana Bogdan (România) a învins-o pe Laura Pegosi (Brazilia, L.P.) cu 6-1, 6-1