Italianul Imoco cu Joanna Wołosz nu a apărat titlul. Liga Campionilor …

Italianul Imoco cu Joanna Wołosz nu a apărat titlul.  Liga Campionilor …

VakifBank Istanbul a avut o revanșă reușită pentru a le învinge în finala de la Verona în 2021 și a fost desemnată cea mai bună echipă feminină de pe continent de către Imoco Conegliano. Turcoaica a câștigat cu 3:1.

Primul grup a fost foarte interesant. Italienii erau deja în frunte într-un raport de 13:9, dar turcii au fost în sus după pauză. Au recuperat rapid înfrângerile, au avut o capacitate nervoasă mai bună la final și au câștigat primul meci la 25:22.

Turcii au început mai bine grupa a doua. Formația din Istanbul a obținut rapid un avantaj de 6 puncte. Imoco a reușit să egaleze, dar într-o clipă VakifBank a sărit înapoi pentru câteva „ochiuri”, ceea ce nu a irosit al doilea avantaj. Turcocele au câștigat cu 25:21 și au fost cu 2-0 în avantaj pe tot parcursul meciului.

Al treilea grup ar putea fi ultimul. VakifBank este de mult timp în frunte, deși avantajul turcoaicei nu a fost atât de mare. În cele mai importante momente a predominat voința italienilor de a lupta. Nu au nimic de pierdut. Ei au schimbat averea acestui joc, câștigând în 25:23 și reducând pierderile la un set.

În setul patru, lupta a fost lungă pentru un punct, iar scorul a fost cam la egalitate. În momentul crucial, turcoaicele și-au arătat din nou clasa. Au marcat patru puncte la rând și la 22:18 aveau drumul deschis către titlu. În cel de-al patrulea meci, VakifBank a câștigat în 25:21, tot meciul 3:1 și echipa din Istanbul s-a putut bucura pentru a cincea oară în istorie de victoria Ligii Campionilor.

La ora 21.00 va începe Marea Finală a domnilor. Fundașul de cupă de la Kidzerzen Zaksa, care a câștigat titlul în urmă cu un an, îl va juca pe italianul Itas Trentino.

READ  Un tenismen celebru se căsătorește cu un milionar!