Italienii i-au învins pe unguri. De data asta nicio surpriză

Italienii i-au învins pe unguri.  De data asta nicio surpriză

În versiunea actuală a luptei primul joc al ungurilor s-a încheiat cu o mare surpriză, ca să nu mai vorbim – o senzație. Pe terenul lor i-au învins pe englezi și au câștigat cu 1-0. Având în vedere echilibrul italienilor cu Germania (1-1), aceștia au devenit și lideri grupei. În lupta cu „Azzurri”, au fost judecați a fi înghițiți, dar pe de altă parte – fiecare și-a primit palmaresul în urmă cu câteva zile în ceafă.

Primele minute – așa cum era de așteptat – presiunea italienilor a avut însă probleme în a-și crea o situație clară. Secvența foarte modificată a jucat foarte agresiv. Spinasola a primit o centrare bună în minutul 6, dar fundașii maghiari și-au depășit jocul.

Din minutul 10, oaspeții și-au creat o ocazie periculoasă. Szoboszlai a centrat dintr-un corner și unul dintre coechipieri aproape că a lovit mingea a șaisprezecea. Câteva minute mai târziu, au executat o lovitură liberă la 20 de metri de poartă. Cu toate acestea, Szoboszlai a lovit peretele drept.

În minutul 17, Gnondo a încercat să sară, dar… a ratat mingea. Trei minute mai târziu, ungurii au fost salvați de Dipas, care a intervenit cu brio după șutul lui Mancini.

Italia a luat conducerea în minutul 30. O pasă în fața suprafeței de pedeapsă a fost obținută de la Parella din stânga și a lovit cu încredere stâlpul îndepărtat. În urmă cu câteva minute, Sallay a aruncat un șut periculos spre poarta lui Donarumma.

În minutul 43 ar putea și ar trebui să fie 2: 0. Pellegrini era într-o poziție mai bună, dar în loc să lovească, a decis să se mute la Gnondo. Totuși, a fost ultimul fundaș.

READ  Israel - Guvernul ia în considerare restricțiile de călătorie - Știri - Guvernul-19

Apoi eșecul a venit în minutul 45. Pellegrini a lovit mingea cu încredere, după ce a fost jucată din dreapta terenului de Politano, făcând „pasă goală” și aterizand în picioare.

A doua jumătate a jocului a început la fel ca prima – cu avantajul italienilor, ale căror atacuri au fost ceva mai domoale. Pe neașteptate, în minutul 52, după o centrare din dreapta, Adam Salah a primit șansa potrivită. Viteza a crescut, iar în următoarea acțiune… ungurii au fost salvați de transversală.

Oaspeții au marcat în cele din urmă un gol de contact în minutul 60. El a înregistrat un atac sinucigaș după cea mai nefericită intervenție a lui Mancini. Încă nu vedem nicio țintă.