Jakub Seaman, jucător de șah din Zabrze, a câștigat aurul la Campionatul European U16 – Zabrze

Tânărul talent din Zabrze, Jakob Seemann, care învață în a treia școală gimnazială și reprezintă clubul Sach Mat Zabrze, a câștigat prestigiosul loc I în Campionatul European de șah clasic la categoria sub 16 ani. Această competiție importantă a avut loc în septembrie la Mamaia, România. 91 de concurenți din toată Europa au concurat în competiția la care a participat Jacob. După ce în urmă cu un an a câștigat titlul de vicecampion mondial la categoria sub 14 ani, Jacob nu s-a odihnit pe lauri și și-a confirmat locul la categoria mai în vârstă. Felicitări campionului nostru european!

Zabrze are o tradiție bogată în șah, datând de mai bine de 70 de ani. Pe atunci, la Gornik Zabrze, s-a născut secția de șah, care de-a lungul anilor a câștigat titluri la multe turnee. Reprezentanți ai Zabrze, la nivel regional, național și internațional, au venit de la cluburi precum Divizia Gornik Zabrze, Centrum Zabrze sau Moser Budosak Zabrze, care au preluat tradiția Gornik Zabrze, și Club Mat Grzybowitz, cunoscut în prezent ca Sach Mat Zabrze.

Szach Mat Zabrze, sub conducerea Katarzyna Krajewska, s-a mutat recent la noul sediu. Acest loc este fostul cinema „Energetyk” de la ul. Wolności, acum casa tinerilor jucători de șah, este situat între Regina Luiza Adit și centrala termică și electrică Zabrze. Noua locație și condițiile mai bune au extins gama de cursuri oferite.

Realizările elevilor Clubului Szach Mat Zabrze demonstrează că pregătirea tinerelor talente din Zabrze se desfășoară la cel mai înalt nivel internațional.