Jannik Sinner nu a cedat. A jucat pentru el însuși și cu Novak Djokovic

Jannik Sinner nu a cedat.  A jucat pentru el însuși și cu Novak Djokovic

PAP/EPA / Alessandro De Marco / Poza: Jannik Sinner

Marcin Motycka

Deși Jannik Sinner și-a asigurat deja un loc în semifinalele finalei ATP 2023 desfășurate pe un teren dur la Torino, el nu a ratat meciul final din grupă împotriva lui Holger Röhn. Italianul l-a învins pe danez și a contribuit la progresul lui Novak Djokovic.

După ce Hubert Hurkacz i-a smuls setul lui Novak Djokovic în meciul de după-amiază, Jannik Sinner s-a asigurat deja că se califică în semifinalele finalei ATP 2023. Așa că se poate apropia de ultimul meci din setul verde, cu Holger Röhn, fără să intervină vreunul. presiune. Pentru danez, la rândul său, a fost un duel peste toate, pentru că numai victoria i-a permis să avanseze în semifinale.

Întâlnirea dintre doi jucători de top ai tinerei generații nu a dezamăgit așteptările. În cele din urmă, Sinner, în vârstă de 22 de ani, l-a învins pe Rhone, în vârstă de 20 de ani, cu scorul de 6:2, 5:7, 6:4, ajutându-l pe Djokovic să ajungă în semifinale.

El a dovedit de la început că Sinner nu avea de gând să renunțe. Cel de-al patrulea cap de serie italian și-a bombardat adversarul cu un baraj de mișcări puternice, spre încântarea mulțimii locale, și a alergat la un avantaj de 4-0 pentru a câștiga primul set cu 6-2.

În al doilea meci, amândoi au suferit de probleme fizice. Ron a avut nevoie de intervenție medicală din cauza problemelor cu genunchiul drept, în timp ce Sinner a raportat dureri la nivelul coloanei vertebrale inferioare. Când părea că soarta acestui meci se va decide în tie-break, danezul, marcat cu un „opt”, a marcat trei puncte de set în al doisprezecelea joc. Nu le-a folosit pe primele două, dar a jucat o minge mare eficientă în a treia și a egalat.

READ  Această țară nu este recunoscută de Polonia. — Intri pe propriul tău risc.

După un început liniștit, bătălia a izbucnit serios în setul decisiv. În al optulea joc, Ron a avut o șansă de break, dar a ratat puțin la revenire. Sinner și-a apărat serviciul, a egalat scorul la 4:4 și apoi a avut un punct de break propriu. Spre deosebire de adversarul său, el a profitat de asta. A lovit o lovitură uimitoare și a luat un avans de 5:4.

Cu sprijin puternic din partea fanilor locali, Siner a finalizat lucrarea. Când Ron l-a servit pe italian cu un forehand în meci, publicul de la Pala Alpitour a explodat de bucurie. Încântați au fost și jucătorul de tenis din San Candido însuși și poate și Djokovic.

Meciul a durat două ore și 32 de minute. În acest timp, Sinner a servit 11 ași, a fost spart o dată, a transformat trei din zece puncte de break, a jucat 36 de lovituri finale și a comis zece erori neforțate. Ron, la rândul său, a marcat 15 ași, 33 de câștigători și 12 erori.

Siner a terminat competiția în Grupa Verde pe primul loc, obținând trei victorii în trei meciuri. Italianul i-a învins pe Djokovic (2-1) și pe Ron (1-2).

Rezultate și tabele ATP Finals

Urmărește videoclipul: Vorbește despre următoarea provocare a lui Iga Świątek. „Este un turneu greu”