Joc grozav al lui Hubert Hurkacz. Polonezul îl va înfrunta în finală pe Djokovic Tennys

Joc grozav al lui Hubert Hurkacz.  Polonezul îl va înfrunta în finală pe Djokovic Tennys

Hubert Hurkacz (14. ATP) A asaltat campionatul ATP Masters 1000 Mutua Madrid Open 2022. Joi l-a înfruntat pe polonezul Dusan Lajovic (77 ATP). luptă A fost feroce în timpul întâlnirii. Mai ales în primul set în care jucătorul nostru a câștigat cu 7: 5. A fost puțin mai ușor în al doilea și Hurkacz a câștigat 6: 3.

Priveste filmarea
Iga Świątek reacționează la poziția de lider al clasamentului WTA

Prima grupă este dificilă, iar a doua grupă este mai ușoară. Hurkacz în sferturile de finală

A început primul său meci cu conducerea sa Hubert Hurkacz. Polul nu a fost lipsit de probleme în primul meci. Era deja 30:30, dar apoi a câștigat două mingi. În al doilea meci, Hurkacz a avut șansa de a-și sparge adversarul. Cu toate acestea, nu a folosit niciunul dintre punctele sale de break, iar după un timp Lajovic a avut probleme.

Djokovic îl așteaptă pe Hurkacz. Promovare fara a merge in instanta

gard legat. Este posibil ca Hurkacz să fi marcat puncte cu propriul serviciu. A mai avut o oportunitate de pauză în a șasea repriză. Lajović, sprijinit de perete, a jucat genial și s-a apărat din nou. Hurkacz însuși a avut probleme la 4: 4. În final, însă, a salvat două puncte de break. Mai târziu, ambii concurenți se întreceau pentru un joc. La 5:4 polonezul avea două seturi de mingi de spart, dar sârbul a făcut o treabă grozavă – mai întâi servind un as, apoi împingându-l pe Hurkacz în apărare în timpul unui schimb mai lung de pase.

Hurkacz i-a condus ordinul Rezultate 6:5 și se știa că dacă nu vrea să lupte în tiebreak trebuia să spargă adversarul în meciul următor. Asta s-a intamplat. Tenisista polonez a câștigat primele trei mingi după greșelile lui Lajovic. Sârbul încă încerca să compenseze pierderile, dar până la urmă Hurkacz a fost cel mai bun și a condus grupele.

READ  Ambasada Republicii Polone în România prezintă o expoziție despre Masacrul de la Katyn | dzie.pl

Performanță excelentă la stâlp și grup sub vrajă

Al doilea set a început cu un jucător de la Wrocaw care a câștigat cu încredere și viteză în jocul său. Apoi a avut șansa de a-și sparge adversarul, dar a ratat ocazia. Foarte important a fost cel de-al treilea meci în care a servit stâlpul. Concurența a fost foarte acerbă și până la urmă această parte a jocului a fost decisivă. Hurkacz a marcat doar a patra șansă de câștig a dus în cele din urmă la o stare de 2:1.

Următoarea bijuterie a fost probabil cea mai proastă singură pentru Ovich. Polonezul a marcat primele două puncte, apoi sârbul încă încearcă să salveze situația și a condus la 30:40. Apoi a greșit, Hurkacz a folosit primul punct de rupere și a condus Meci Cu o predominanţă a pătrunderii. Mai târziu, stâlpul a fost învingător în serviciul său. Următoarele două meciuri au fost rapide, pentru că sârbul a câștigat la zero cu propriile pase, pe care Hurkacz le-a repetat.

Atunci Hurkacz poate juca în liniște. Lajović a putut juca un alt meci, chiar dacă polonezul avea o minge de meci în el. Hurkacz a părut inspirat de pasele sale și de scorul 5: 3. A strălucit din nou cu serviciul și tocmai acest element a pus capăt întâlnirii. Servește un alt as, joc, set, meci. Întreaga întâlnire a durat o oră și 38 de minute.

O sarcină foarte grea pentru tânărul de 25 de ani în sferturile de finală. Hurkac se va confrunta cu liderul clasamentului mondial – sârb pentru a trece în runda următoare Novak Djokovic. Câștigătorul de 20 de ori de Grand Slam s-a calificat în sferturile de finală fără a juca. Adversarul său în 1/8 de finală – The Scotsman britanicul Andy Murray Al 78-lea s-a retras din turneu din cauza unei boli.