Jocurile Europene: medalii Polonia – rezultate

Competiția de la Jalev Crispino s-a încheiat cu o combinație de caiac și canotaj. Aceste competiții sunt relativ noi, puțin mai puțin prestigioase, dar, pe de altă parte, antrenorii echipei naționale recrutează cei mai buni jucători pentru echipele mixte.

Argintul la dublu mixt non-olimpic de 200 m a fost câștigat de canadianii Sylvia Szczerbinska și Alexander Kidewski. Reprezentanții Spaniei au câștigat, iar locul trei a fost ocupat de Germania.

Antia Jacome și Pablo Grana au câștigat cu încredere, dar următoarele patru grupe au trecut linia de sosire aproape simultan, iar concurenții au fost nevoiți din nou să aștepte câteva minute pentru rezultatele oficiale. Biało-Czerwoni s-a dovedit a fi cu doar 0,09 secunde mai bun decât nemții.

Canotaj

O medalie de aur la canoe quad feminin și o medalie de bronz la dublu canoe masculin (Sursa: Newspeaks)

22.06.2023, ora 14:01

Motive pentru a fi mândru

Anterior, în cursa de caiac mixt, Katarzyna Kołodziejczyk și Jakub Stepun au terminat pe locul șapte.

Przemysław Korsak, un canoist, a avut puțin noroc și fracțiuni de secundă pentru a ajunge pe podium, a terminat pe locul patru la proba de 500 m. Sârbul Marko Dragosavljević a pierdut cu mai puțin de jumătate de secundă în fața locului trei. Viktor Glazunov a terminat și el pe locul patru în cursă. Canadian AZS AWF Gorzów Wlkp. Sportivul a ratat medalia de bronz cu 0,27 secunde. Katarzyna Kołodziejczyk a terminat pe locul șase în finala de 500 m de canotaj.

Echipa poloneză de canotaj a încheiat Jocurile Europene cu cinci medalii. Au câștigat trei medalii de aur la Jocurile Olimpice: patru la 500 m (Karolina Naja, Anna Pulawska, Adriana Kakol, Dominika Buto), două la 500 m (Naja, Pulawska) și canadianul Dorota Borovska la proba de simplu peste 200 m. Canoistii Norman Jesula si Kitweski distanta olimpica C2 500m.

READ  Secretarul Apărării SUA vizitează Marea Mediterană. Experții evaluează acțiunile americanilor - Bolsky Radio24

Președintele Asociației Poloneze de Canoe, Grzegorz Kotowicz, nu își ascunde satisfacția față de performanța jucătorilor alb-roșii și este optimist cu privire la viitor.

– Cred în antrenorii noștri și sper că vom câștiga setul de calificări olimpice de la Duisburg în august. Un grup de fete numite Powerpuff Girls sunt într-o clasă proprie, iar performanțele lor sunt admirate de lume, dar și grupul de femei canadiene este foarte puternic. Mă bucur că această regata a arătat că și canoiștii noștri sunt din ce în ce mai puternici – a rezumat el.

Ucrainenii au câștigat clasamentul pentru medalii la canotaj cu trei medalii de aur și două de argint. Polonezii au terminat pe locul doi (3-0-2), iar spaniolii pe locul trei (2-3-2).