Jucătoarele de tenis feminin la Cluj-Napoca: Învinge Emma Raducano

Câștigătoarea britanică a US Open, Emma Raducano, a pierdut în fața ucrainenei Marta Kostyuk cu 2:6, 1:6 în sferturile de finală ale celui de-al doilea turneu WTA din acest an de la Cluj-Napoca, România. Jucătoarea de tenis în vârstă de 19 ani nu a reușit să revină pe calea victoriei de la succesul ei la New York.

În septembrie, Răducanu a făcut furori prin câștigarea US Open ca primul concurent eligibil din istorie. Nu a pierdut niciun set în zece meciuri.

Mai târziu, o tânără britanică de origine romano-chineză nu a mai avut succes. A fost eliminată de la Indian Wells în primul tur, iar la Cluj-Napoca, unde a început cu locul trei (în prezent 23 în clasamentul WTA), a pierdut în sferturile de finală de pe locul 55 pe lista mondială a lui Kostiuk.

În semifinale, ucraineanca va juca împotriva fostei lideri a clasamentului WTA, românca Simona Halep, și a estoniei Anett Kontaveit împotriva suedezei Rebecca Petersson.

În august, germanul Andrea Petkovic a câștigat primul campionat al anului în acest oraș.

Rezultate sferturi de finală:

Simona Halep (România 1) a învins-o pe Jacqueline Christian (România) cu 6-1, 6-1

Annette Kontaveit (Estonia, 2) – Anilina Kalinina (Ucraina, 8) 6: 3, 6: 1

Marta Kostyuk (Ucraina, 6 ani) a trecut de Emma Radokano (Marea Britanie, 3), scor 6-2, 6-1.

Rebecca Peterson (Suedia) – Lesia Kurenko (Ucraina) 6-2, 3-6, 6-3