Jucătorii de volei polonezi au zdrobit Argentina! Patru seturi câștigate

Jucătorii de volei polonezi au zdrobit Argentina!  Patru seturi câștigate

Într-un meci amical pentru echipa națională de volei, Polonia a câștigat cu Argentina 3: 0 și în grupa a patra suplimentară. Întâlnirea, care a avut loc la Pock, a fost un test pentru ambele echipe înaintea următoarelor turnee din Nations League. Mulți jucători ai echipei naționale a Poloniei, inclusiv. Căpitanul Bartosz Couric i-a jucat pentru prima dată în acest sezon pe Thomas Fornal și Wilfredo Leon.

Polonezii au câștigat rapid un avantaj în primul set (8: 5). Adevărat, oaspeții au luat contact (13:12), dar voleibalistii polonezi au sărit din nou. Au fost mai eficienți decât rivalii lor în atac și au făcut mai puține greșeli. După o lovitură reușită a lui Bartosz Korek, gazdele au avut patru puncte în avans (20:16), după care căpitanul formației alb-roșii a mai adăugat un punct cu un serviciu (22:17). Gruparea a fost închisă printr-un atac efectiv al lui Norbert Huber (25:20).

Vezi și: Antrenorul polonez de volei va conduce clubul japonez! A demisionat din PlusLiga

În a doua repriză, după un start egal, gazdele au început să-și înmulțească câștigurile. A început cu Tomasz Fornal servind un as (9:8), după care a mărit diferența la câteva puncte (12:9, 17:12). Finisajul este din nou sub controlul naționalei Poloniei. Korek a arătat din nou asul (22:17), iar Wilfredo Leon a marcat scorul la 25:18.

Setul numărul trei a fost o deschidere reușită pentru polonezi (6: 2), după care Lyon a adăugat un as (9: 3). Argentinienii au ripostat, dar au reușit doar să reducă pierderile la trei puncte (14:11, 20:17). Ulterior, trei mutari castigate de gazde (un atac eficient si doua blocaje) au decis competitia (23:17). În ultima măsură, Kurek a trecut de blocul adversarului (25:18).

READ  Robert Lewandowski este aproape de Pele, Messi. Cristiano Ronaldo lider

Și ambii antrenori au convenit înainte de meci că în cazul unui scor de 3-0, echipele lor vor juca cel puțin patru meciuri. Grupa suplimentară a fost dictată și de polonezi, care au avut un avans puternic în segmentul de mijloc (14: 7). În cele din urmă, au preluat controlul asupra situației și se îndreptau cu încredere spre victorie. Rivalitatea s-a încheiat într-o confruntare amicală cu serviciu stricat din partea oaspeților (25:19).

Rezumatul meciului Polonia – Argentina:

Săptămâna viitoare, naționala Poloniei va juca la turneul Ligii Națiunilor de la Rotterdam (Olanda). Argentinienii vor juca la Orleans (Franţa).

Polonia – Argentina 3-0 (25:20, 25:18, 25:18); Set suplimentar – 25:19.

Polonia: Grzegorz Łomacz, Bartosz Kurek, Jakub Kochanowski, Norbert Huber, Wilfredo Leon, Tomasz Fornal – Pawe Zatorski (Libero), Dawid Dulski, Jan Firlej, Kamil Szymura (Libero), Sebastian Adamczyk și Karol Urbanowicz. antrenor: Nikola Gerbic.
Argentina: Matias Sanchez, Joaquín Gallego, Luciano Palonsky, Agustín Loeser, Bruno Lima, Luciano Vicentine – Santiago Danani (libero), Pablo Kukartsev, Matias Giraudo, Nicholas Zerba, Jean Martinez, Manuel Armoa. antrenor: Marcelo Mendes.